| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Cum as putea sa leg niste leduri (bandă de leduri) la niste boxe sa se miste pe bass, fara sa le desfac boxele? Adica nu vreau sa desfac nici un surub.Pot sa il leg la cablul de iesire din amplificator? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Daca te pricepi putin la electronica, stii ce e aia tranzistor, cum functioneaza cat de cat poti face singur circuitul, iti trebuie un mosfet sau bipolar inseriat cu banda de leduri, pe care il comanzi cu un mic preamplificator facut cu 2n3904 sau alt tranzistor similar. Daca crezi ca nu te descurci, cel mai bine ar fi sa mergi la un depanator de electronice si te ajuta el sigur. Un tranzistor bipolar sau mosfet de putere cat pentru banda ta costa maxim 10 lei (cel mai sigur undeva pe la 4-6 lei) si preamplificatorul de care ziceam tot maxim 10 lei toate piesele cu tot cu manopera.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, ai putea să le legi în paralel, cu un rezistor de limitare

| Raducons a răspuns:

Nu se poate, trebuie un circuit special ca sa se aprinda ledurile in ritmul muzicii si al volumului.
Pe cablu de isire nu este tensiune suficienta si doar doar un semnal electric.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru Raducons):

Ai idee cum as putea face asta?

| Raducons a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Trebuie un circuit electronic care primeste semnalul de la boxe si apoi comanda ledurile in functie de cat de mare este volumul si basul.Acel circuit trebuie alimentat cu tensiune continua nu doar cu semnalul de la boxe, deci este destul de greu si daca nu esti initiat in electronica nu poti face singur, Tie iti trebuie pentru semnal mai puternic si banda de leduri consuma ceva deci trebuie un circuit ma puternic nu doar unul simplu cum era la casetofonele vechi. Poate gasesti eva gata facutde cumparat desi nu am vazut asa ceva la magazinele de piese electronicedar nu se stie.

| nicu991 a răspuns:

Vezi ca sunt tutoriale pe Youtube prin care poti face lucrul asta direct din sursa de semnal( laptop/pc) insa trebuie putina electronică.