| Luca77777777 a întrebat:

Salut,Cum conectez un laptop la un monitor sau tv? De ce cablu am nevoie? Dau funda

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Da, merge hdmi
portul scart in schimb nu merge, e o tehnologie veche, veche, VECHE happy

14 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Sunt curios daca unii oameni pun asemenea intrebari doar pentru ca altii sa le raspunda
Asa doar ca sa se afle intreaba

Eu am o fata de 4 ani si i-am dat adineauri laptop-ul si un tv si lea conectat corect folosind un cablu S-video cu iesire de video

Am continuat experimentul i-am dat si un monitor si a cautat cablu pentru monitor vga.

I-am dar un alt monitor mamei mele care nu are nici o treaba cu tehnologia si a introdus un cablu de hdmi

Asa ca ne lasi cu intrebari din astea

Sa nu te mai prind ca te plictisesri si pui lunea la treaba
Suna ca lupul la oi

| Luca77777777 explică (pentru RxTx):

Auzi extraterestrule dacă te plictisește întrebarea evito și vezi-ti de treaba, casca ochi am întrebat ce tip de cablu trebuie nu cum se conectează și nu plictisi tu pe alți cu experimentele tale și cu răspunsurile tale inutile.

| anonimg a răspuns:

Depinde de mufele pe care le ai la laptop, monitor, tv.
Daca ai mufe hdmi la laptop dar si la monitor /tv, atunci ai nevoie de un cablul hdmi.
Ca toate mufele/conectorii de la un cablu, unele sunt de intrare si altele de iesire (adica exista mufa "tata" si mufa "mama").
Exemplu:
-mufa tata - tata: https://cleste.ro/......-1-8m.html
-mufa tata - mama: https://www.emag.ro/......D3G9KDBBM/
Unde mufa "tata" intra in mufa "mama". Nu le-am facut asa, si nici nu le-am pus eu aceste denumiri. :)
Daca la laptop ai mufa tip "mama", atunci obligatoriu la un capat al cablului trebuie sa ai mufa tip "tata"; pentru nu vor intra mufele una in alta daca amandoua sunt de acelasi tip.
Apoi la tv sau monitor trebuie sa vezi iarasi ce tip de mufa ai ca sa stii cum trebuie sa fie mufa de la celalat capat al cablului.
Tehnologia hdmi este singura care face posibila transmiterea imaginii si sunetului prin acelasi cablu.

| JicaContra a răspuns:

Depinde ce iesiri are laptop-ul, poate sa aiba toate 4 tipurile de iesire video si ce intrare are monitorul

sfatul meu e sa eviti vga daca ai de ales pentru ca e analog, nu digital

| Luca77777777 explică (pentru JicaContra):

La laptop am și port hdmi și vga iar la monitor am 2 hdmi și vga oare merge cu cablu hdmi? la tv am și port scart ala ce legătura are?

| JicaContra a răspuns (pentru Luca77777777):

Da, merge hdmi
portul scart in schimb nu merge, e o tehnologie veche, veche, VECHE happy

| kb9 a răspuns:

Ai nevoie de un cablu HDMI.

| mustafateke7 a răspuns:

Bună! Depinde de ce porturi are laptopul tau!
Daca acesta are port hdmi iti recomand cablul:
https://www.emag.ro/......D4JPZKBBM/
In caz contrar, daca este un laptop mai vechi, trebuie neaparat sa aiba un port vga, vezi acest cablu:
https://www.emag.ro/......EX4XTBBBM/

| Duduchi a răspuns:

Depinde ce laptop și ce tv. Daca ai un tv crt și un laptop cu ieșire VGA sau hdmi, îți trebuie un convertor video VGA-RCA/HDMI-RCA. Îl găsești pe eMAG. Sunt de calitate, am cumpărat și eu și sunt foarte bune.

| Caporal4464 a răspuns:

Cablu HDMI

| IzaBella10aug a răspuns:

Ai nevoie de un cablu HDMI, care să se poată conecta lo o mufă de tipul HDMI1 sau HDMI2.

| kb9 a răspuns (pentru IzaBella10aug):

Nu exista nici HDMI1, nici 2, doar HDMI si micro-HDMI, VGA, S-Video

| IzaBella10aug a răspuns (pentru kb9):

Ba da, există HDMI1 și HDMI2, dar m-am referit la acea mufă în care se pune cablul HDMI.

| kb9 a răspuns (pentru IzaBella10aug):

A, la mufa-tata (port-in) si mufa-mama (port-out), tot nu exista denumirile de hdmi1 si 2

| IzaBella10aug a răspuns (pentru kb9):

Ei bine, la televizor, am putut observa că pe latura cu mufele scrie HDMI1 și HDMI2, dar poate pe unele dintre televizoare, din cele mai noi, nu mai se folosește această denumire.