| B3nz1D3s3nate a întrebat:

Salut,cum fac switch intre placa video integrata si cea dedicata la laptop pe win10? Am schimbat din NVIDIA control panel dar tot nu merge, adica merge la fel de greu.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai instalate driverele date de fabrica, integral!
Driverele instalate de windows sunt doar generale, functiile speciale nu sunt toate incluse, uar performanta este mai redusa.

| FlorinSalamNr1 a răspuns:

Salutare! Click dreapta pe jocul/aplicatia in pe care doresti sa o deschizi, apoi la Run with graphic processor selectezi NVIDIA sau INTEL

| B3nz1D3s3nate explică (pentru FlorinSalamNr1):

Am facut si asa si tot nu merge.

| FlorinSalamNr1 a răspuns (pentru B3nz1D3s3nate):

Mai poti sa dezactivezi placa video integrata din BIOS dar e dar e riscant

| B3nz1D3s3nate explică (pentru FlorinSalamNr1):

Dar de ce imi zice ca procesorul grafic utilizat este Intel(R) HD Graphics 530 iar eu am i7?

| FlorinSalamNr1 a răspuns (pentru B3nz1D3s3nate):

Pentru ca placa video integrata este placa video care vine incorporat in procesor (in cazul tau), iar procesorul se numeste Intel i7... iar placa video are o placa video diferita

| B3nz1D3s3nate explică (pentru FlorinSalamNr1):

Si daca zice ca procesorul grafic utilizat este Intel(R) HD Graphics 530 inseamna ca foloseste placa integrata, nu pe cea dedicata?

| Salontanul a răspuns (pentru B3nz1D3s3nate):

Daca nu ai in BIOS optiunea "switchable graphics" folosirea uneia sau alteia dintre placi se face automat de catre laptop functie de necesitati. Majoritatea lapropurilor cu placa video integrata au acesta optiune.

| FlorinSalamNr1 a răspuns (pentru B3nz1D3s3nate):

Da