| Ion1231 a întrebat:

Salut! Cum imi pot incarca laptopul prin usb? Am ACER Aspire 5 A515-55 si ma gandesc ca as putea sa-l incarc prin acel tip c.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Incarcarea se poate face doar prin portul destinat.

Bula
| Bula a răspuns:

Prin USB nu se poate incarca un laptop.
Daca vrei sa-ti incarci laptop-ul intr-un loc unde nu este priza, atunci ai nevoie de un sistem solar de incarcare (specific laptop-ului) sau de un alt sistem de generare de curent electric, de precizie (tensiune si frecventa stabilizata).

| relian a răspuns:

Ai nevoie de incarcator, fara nu se poate.Tu vrei sa incarci latopul la fel cum incarci un telelfon asa este?
Nici o sansa, nu ai de unde, ce cabana, ce cabluri, cine iti furnizeaza tie cati volti trebuie la acel laptop?

Una e un telefon la care ai nevoie de 3-5 volti, alta este un laptop, care are nevoie de 18-20 volti.

Nu poti incarca pe la porturile USB, alea doara scot voltaj, nu si primesc, ajung la ele doara vreo 3-5 volti.

Daca tu ai baga pe acolo 18-20 de volt ai prajit laptopul.
Curentu de la incarcator intra in sursa de curent a laptopului si de acolo pleaca cat trebuie si pe unde trebuie curent.

Unde nu ai surse de alimentare? Nu poti incarca, simplu.Dar vad spui ca ai bec laughing aia este sursa de alimentare, adica ai curent acolo.Cumperi un adaptor, sau nu stiu cum sa-i zic, este un fasung ce se insurubeaza in locul becului, fasungul ala are si priza si la capat pui becu, o sa ai acolo si bec si priza.Simplu.

| RoCkKiD a răspuns:

Se incarca prin portul pentru incarcare. Unele laptopuri au porturi de incarcare tip USB-C si atunci ai nevoie de un incarcator compatibil. Dar daca are alt port de incarcare, ala trebuie folosit.

| Ion1231 explică (pentru RoCkKiD):

Pai cum fac sa-mi incarc laptopul intr-un loc fara surse de alimentare, spre exemplu intr-o cabana unde am doar bec si nu am prize?

| Brizbriz a răspuns (pentru Ion1231):

Un laptop se incarca la ceva de gen 18V si vreo 2a, usb are 5v si rar trece de 1.5a
daca ai bec atunci legi niste fire

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Ion1231):

Daca e un bec curentul ala vine de undeva. Trebuie doar un cablu sa tragi o priza de acolo. Nu stiu cum te-ai gandit sa iti dici laptopul acolo.