| MsiMsin a întrebat:

Va salut! Sincer imi este jena de intrebare dar o pun cu orice risc! Am demontat un dinam de bicicleta din ala obisnuit, l-am montat pe alta bicicleta dar nu se mai aprinde! Ce Dumnezeu am gresit? Stiu sa-l montez, nu o fac de astazi numai ca eu cred ca nu merge din cauza ca se pierde curentul pe undeva! Cineva zicea ca intre colierul cu care e prins dinamul si cadru trebuie pus ceva cauciuc sau un izolant! Era chiar pe site dar nu mai gasesc postarea! Are cineva o schita detaliata cu modul de legare a firelor? As vrea ceva cit mai detaliat! E ceva banal, dar cite nu-s banale si uite ca nu le stii? Exact in situatia asta ma aflu eu si apelez la voi! Am cam trecut pe linga fizica la scoala! Multumesc mult! marell2010@yahoo.com

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Ar fi si culmea sa se aprinda dinamul. La iesire conecteaza un bec de 6v sau mai mare si vezi ce se intampla!

| Toxic a răspuns:

Salut o impamantare i-ai pus?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut nu trebuie sa pui nimica intre colier.paractic acela e minusul daca pui ceva de ex cauciuc nu mai ai minuns ai doar plus incearca sa pui un beculet direct pe dinam sa vezi daca merge dar mai mult ca sigur daca ai pus ceva intre colier nu o sati mearga numai daca duci direct doua fire la bec bafta

| MsiMsin explică:

Sincer multumesc pentru raspunsuri! Poate nu ma pricep eu insa ceva tot am reusit pina sa vina raspunul vostru! Dar mi se pare ca e o improvizare in sensul in care i-am pus un fel de impamintare la far! adica un fir mai scurt de la bec pe cadru! Dar sigur nu e ceva facut ca la carte! Improvizatie.Nu o sa inteleg de ce becul la stopul pe spate a mers din prima iar celalalt fata nu! Parerea mea e ca ar fi trebuit sa mearga farul deoarece masa se face direct prin postamentul farului.Am dat cu smirghel ca poate nu facea atingere buna cu cadrul dar nimic pina nu i-am pus un fir legat de un cablu de schimbat-or.Culmea e ca daca pun firul acela pe altceva de pe bicicleta, ex. furca sau altceva nu se mai aprinde.Doar pe cablul acela de schimbat-or! Nu vi se pare stupid? Cred ca stiti ca becul de la far are filetul de care e prins cablul de la dinam iar pastila din capul becului face atingere de o lamela! Ei bine, acea lamela face legatura cu bratul de prindere al farului, iar acel brat se prinde de cadru.Nu e normal ca prin prinderea de cadru sa se faca impamintarea? Si de ce daca i-am mai pus un fir drept impamintare, acel fir nu functioneaza pe nici un obiect metalic decit firul de la schimbat-or!? celelalte nu int parti metalice? Eu va multumesc mult de tot si o sa urmaresc daca o sa-mi raspundeti la aceasta enigma(pentru mine enigma, poate pentru voi nu)! Cu bine baieti si va astept raspunsurile! Personal apreciez pe toti cei care posteaza raspunsuri indiferent de poate banalitatea intrebarilor.Dar toate fac parte din viata si te intilnesti zilnic cu astfel de lucruri care tu nu le stii iar altora le pare stupid.Am mai vazut situri in care parca le dai cu parul-n cap daca intrebi.Domnule,ai de raspuns o faci, nimeni nu te impiedica sa treci peste intrebare! De ce sa te iei la mistouri si sa iti dai aere de atotstiutor? Va multumesc mult ca nu sinteti ca aia.