| virtualbas a întrebat:

Daca am windows 7 cu licenta si imi fac un update la windows 8.1 imi mai trebuie licenta pentru el sau sa il activez?

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

8.1 e un fel de SP pentru Xp. Toti cei care au Windows 8 cu licenta pot face update la 8.1 fara sa fie nevoiti sa-l activeze ulterior.
La Windows 7 nu primesti licenta la update de 8.1.

| virtualbas explică (pentru Cronki):

Dar macar de la 7 sau 8 ca am terminat lincentele si as dori pe un pc sa mai pun 8 dar nu mai am

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai wind 7 cu licenta poti trece la wind 8 sau 8.1 dar trebuie sa platesti.Nu platesti in full dar de platit trebuie sa platesti.Sin preturi diferite pentru cine doreste wind 8 fresh si care n-au licenta pentru wind cel detin deja si wind cu alt pret pentru cine are licenta si vrea upgrade.Nu stiu in RO cit costa update dar oricum este cumva la jumate decit unul full.Deci ce inseamna asta update.Inseamna ca tu detii deja un wind pentru care ai licenta si pe acel wind vei face updetul.Cu alte cuvinte daca tu ai vrea sa razi tot sa zic asa si sa instalezi wind 8 asta pentru update nu poti.Sa faci asta trebuie sa cuperi wind full si sa instalezi fresh.Deci tu cred ca ai plati ceva undeva 60-80 dolari nu stiu sigur sau poate mai putin.Dar gratis sa faci asta nu exista, Microsoft nu face asa ceva ei nu-s Apple, numai la Apple gasesti asa ceva, adica update free.Deci nu-ti mai trebuie licenta si nici sal activezi nu trebuie odata ce platesti. Wind asta 8 nu are sau nu vine cu key, are keyul deja bagat se inregistreaza singur si se activeaza singur la instalare.Dar daca formatezi apoi calc hardul tot la revedere, va trebuie sa pui iar wind 7 cu licenta ta si s-o iei de la cap.Cam asta este wind ce spui tu.Sau s-ar putea sa coste 100$ daca ala full costa 150. Oricum cauta si tu la Microsoft si vezi preturile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Deci trebuie sa platesti windows 8 pentru al putea descarca si instala, nu? Nu merge dupa win 7 sa dai un update direct lla 8, pentru ca e alta mancare de peste. Putem updata de la 8 la 8.1 dar de la 7 la 8, nu.Cu alte cuvinte, daca vrem sa trecem de la 7 la trebuie cumparat cd-ul.Corect?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

OK vad ca nu intlegi chestii tehnice. UPDATE inseamna sa imbunatatesti ce deja ai, fara al inlocui.Asta se face fara sa cumperi nimic, updateurile sint gratis. UPGRADE inseamna sa inlocuiesti ce ai cu altceva mai bun.Acum iti este clar? Daca vrei sa faci UPDATE la wind 7 aia nu inseamna ca vei avea pe calc wind 8. UPDATE doar se mai adauga sau imbunatateste ceva la wind ala 7 cel ai.Cind treci de la wind 7 la wind 8 se numeste UPGRADE, adica l-ai inlocuit de tot pe wind 7 cu un alt wind.Ei si pentru ca sa poti faci chestia asta trebuie sa ai acel wind, sa il procuri de undeva, ca e de pe net, ca e de la magazin pe un cd tot trebuie facut rost de el.Deci tu poti sa iti instalezi wind 8 sau 8.1 oricind doresti tu, doar sa ai acel CD cu wind 8 sau 8.1Si daca ai wind XP si ai cd cu wind 8 la fel il poti instala.In oricare caz cel vechi de ex wind 7 se va sterge.

| relian a răspuns:

Scuze am scris gresit update.De fapt asta este upgrade nu update.Deci tu faci upgrade.restul e cum am spus.Deci chestia asta nu este update cum cineva a dat un raspuns aici.8.1 este un alt wind, este alt wind decit wind 8.Nu este un fel de sp cum spunea cineva pe aici, nici pe departe. Wind asta 8.1 a fost scos pentru ca wind 8 simplu a fost rau, adica naspa si imediat lau ajustat, lau imbunatatit si lau bagat.SP-urile sint cu totul altceva, sint drivere, si alte chestii de genul asta la acelasi wind nicidecum la alt wind.Deci nu este nici un update este upgrade pentru ca este un alt wind. DIferenta intre wind 8 si wind 8.1 este aceiasi ca intre 8 si 7. Pune tu wind 8 si apoi fa upgrade la wind 8.1 fara sa platesti sa te vad cum faci asta.Sau sa iti arate asta cea spus ca este un fel de SP sa faca el sa iti arate.Nu stiu unia daca nu se pricep la ce se mai baga in vorba sa duca lumea in eroare.Singura chestie este ca acest upgrade este mai ieftin daca ai deja licenta.Tu indiferent ca ai wind 7 sau wind 8 tot atit vei plati daca faci upgrade la 8.1.Dar wind 8 este o prapastie de wind, nu merge deloc bine nici nu se compara cu wind 8.1.Deci tu trci direct de la 7 la 8.1 dar trebuie sa platesti chiar daca jumate din fuul.Asa sta treaba si nu cum arata altii.Si nu activeaza cum spune asta ce i-ai dat raspuns cistigator pentru ca acest wind 8 nu-ti vine cu key, de aia spun ei ca nu se activeaza.Dar se activeaza sinca cum, se activeaza singur ca asa este facut.Deci nu-ti face iluzii ca gata te-ai scos.Bine ca poti sa instalezi wind 8 sau 8.1 si sa nu se activeze si nu se va intimpla nimic.Singura chestie e ca iti va apare undeva in colt jos ca wind nu e activat si bla bla, dar aia nu te deranjeaza cu absolut nimic.Eu la fel am wind 8.1 si nu am activat nimic si merge struna, Microsoft nu te blocheaza, ba poti face si updateuri la el fara absolut nici o problema.SINGURA CHESTIE ESTE CA NU POTI PUNE TU BACKGROUND sinca citeva chestii care practic nu intereseaza pe nimeni.In rest nici o problema.Deci situatiunea cam in felul asta sta si nu altfel cum spun sau cred unia. Daca insa ai firma, ceva de genul asta iti trebuie licenta deci trebuie ca wind sa fie activat ca daca esti prins e de rau.Pt personal daca Microsoft te blocheaza asta e nu-i e nici o problema.Sint wind-uri cum e ste 7 care daca nu ai licenta Microsoft dupa o luna te blocheaza si XP la fel sinca unul Vista.Dar asta 8 si 8.1 cel putin am vazut ca nu te blocheaza cel putin un an de zile.Eu am deja peste un an, dar probabil Microsoft lasa asa utilizatorii in speranta sasi tina clientii sau nu stiu in ce scop, poate pentru ca acum au concurenta cine mai stie.Cine stie daca in viitor si 8.1 asta este un inceput ca Microsoft sa treaca usor usor la upgradeuri free, avind in vedere ca pe piata apar mai multi concurenti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Deci nu merge updatat 7 la 8, am avut dreptate da? Upgrade de la 7 la 8 da dar update nu.Deci tu esti cel ce a scris gresit si apoi ma judeti ca nu inteleg eu niste chestii tehnice.>)

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule tu intelegi chestii simple? Nu stiu cum sa iti mai spun. Uite o comparatie.Tu sa spunem ai o masina da? Dacie si vrei so updatezi ok? Asta inseamna cai pui mai stiu eu ce roti, spoilere si alte alea ok? Asta inseamna update pentru calculatoare.Sa zici ca vrei sa faci din acea dacie un mercedes ok? Pai nu ai cum, nu se poate.Ca sa ai mercedes va trebuie sa cumperi mercedes, pentru ca sint 2 masini total diferite. Exact asta este sin cazul tau cu wind. Daca nici acum nu pricepi o lasam balta.Eu nu am scrsi nimic gresit, tu esti cel care se pare nu vrea sa inteleaga.Tu ca sa pui wind 8 sau 8.1 pe calc tau va trebui sa stergi wind 7 si apoi sa instalezi wind 8.Altfel nu merge.Sa zic tu ai deja wind 7 pe calc si vrei sa ai wind 8.Indiferent ce metoda vei folosi asta se intimpla de fapt, se va sterge wind 7 si se va instala wind 8.Cind ai tu un CD cu wind tu faci asta, adica sa stergi wind 7.Cind pui acel CD in computer cu wind 8 trebuie sa urmezi ceva pasi, printre care undeva trebuie sa stergi wind 7 pentru ca nu poti pastra ambele wind pe acelasi calc.Cel putin in cazul cel mai obisnuit. Daca ai licenta la wind asta 7 si vrei wind 8 poti lua de pe net mai ieftin, adica sa downloadezi asta 8 peste al 7 dar cind are loc chestia asta wind 7 se sterge chiar daca tu nu vezi asta.Eu nu am scris absolut nimic gresit, doar am incercat sa te ajut. Exemplu este ala cu masina. Daca duci dacia la programul rabla, asta comparatie la calculatoare cind cumpri wind online aia iti iau dacia siti dau un mercedes, bineinteles ca mai dai si ceva bani. Daca stergi tu dacia adica o arunci, o lasi aia e mergi la magazin si cumperi mercedes in full price. Daca nici asta nu intelegi o lasam balta ca nu stau sa pierd timpul aiurea.Bafta orice ai face.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu alte cuvinte sa fiu scurt tu poti trece de la wind 7 la wind 8 sau 8.1 direct dar asta se numeste UPGRADE si nu UPDATE.Asta e tot.

| chrismaster1998 a răspuns:

Din câte știu eu, ai nevoie de licență la orice upgrade care nu e cerut de Microsoft( upgrade de versiune)... Răspunsul meu e da... Cel puțin așa știu eu