| Justusee34 a întrebat:

Daca imi cumpar un dual kit 2x4gb si pe viitor vreau sa imi iau 2x8gb ddr4 (aceeasi marca ca primi rami) are ceva daca o sa le fac OC?
Se va intampla ceva?
Asta insemnana 24gbram ddr4 la 3000Mhz

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Overclock-ul nu prea este agreat de memorii.
Daca vei avea 2 perchi de memorii, capacitatea RAM se va adauga, dar sistemul va functiona la viteza mai MICA ai celor doua perechi.

| Bizon95 a răspuns:

Daca inteleg intrebarea bine, tu vrei sa iei memorie mai buna si apoi sa o fortezi pe cea veche sa mearga la parametrii noii memorii

normal, placa de baza v-a selecta memoria cea mai slaba si v-a forta memoria mai buna sa mearga mai slab

OC POTI SA FACI, dar... NU E RECOMANDAT, trebuie sa ai o imbunatatire cu adevarat semnificativa sa merite, ori in ziua de azi jocurile merg binemercic pe ddr3, iar tu ai deja ddr4 deci merge foarte bine oricum, pentru un 10-15% in plus NU merita instabilitatea potentiala dar mai ales inverstitia in racire (care trebuie sa fie PERFECTA, pe placa de baza SI memorie)

mult mai bine e sa vinzi memoria veche si sa iei 4 dimm-uri identice de memorie noua care sa mearga la viteza mai mare, ai mult mai putina bataie de cap cu tot si toate, inclusiv cred ca te duce si la un pret mai mic (decat racire avansata and all that good SHlT)