| Benyamin173 a întrebat:

Vreau sa in iau niste rami pentru pc, mai exact 8 gb vengeance lpx 3000mhz si vreau sa stiu daca sunt la fel ca alte memorii cu aceleași specificații, doar ca cu alta marca.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca vrei sa pastrezi mai multi ani PC-ul, merita sa te sacrifici un an, cumparand acum o placuta de 8GB, si mai adaugi una cu specificatii identice peste vreun an (abia atunci o sa ai Dual-Channel, insa merita asteptarea, daca il mai pastrezi cativa ani).
O sa vinzi destul de greu, sau la un pret de nimic... acele placi de 4GB, in 2020, cand o sa-ti dai seama ca ai facut o prostie acum.

###Deasemenea, daca iti ajunge bugetul, ia RAM de 3000, insa cu cea mai mica latenta pe care ti-o permiti si pe care o gasesti.

Si G.Skill sunt bune, fratele meu tocmai isi face un PC nou, si desi initial voia Corsair, merge cu G.Skill in cele din urma.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

N-am inteles pe deplin ce spui...
Vrei sa MAI cumperi RAM extra, sau vrei sa cumperi RAM-ul pentru un PC nou?

Daca ai deja o placuta, conteaza ca cea noua sa aiba latenta identica (CL15, CL16, CL17, etc).

Daca fac parte din DDR4, automat au acelasi voltaj (1.2V).
((Daca ar fi fost vorba despre DDR3, era mai complicat, la inceput au existat placute cu voltaj 1.5 si 1.65V, cele mai recente 1.35V.
Deci ar fi trebuit sa verifici sa aiba ambele aceeasi frecventa.))

Si mai trebuie sa NU depasesti frecventa maxima suportata de placa de baza. Gasesti cat suporta maxim in descrierea tehnica (specificatii tehnice) pe pagina producatorului.

Totodata, e mult mai bine sa pui doua placute identice in DualChannel, decat una singura de capacitate (marime) dubla. Pentru ca va creste latimea de banda, in traducere- procesorul va accesa mult mai rapid datele din RAM.

Asa ca mai bine da informatii despre placa de baza, procesor (si daca e cazul -RAM-ul pe care il detii.)

Corsair vengeance LPX e mai mult decat ok.
Am si eu 2 placute, (insa DDR3 la 1600MHz).

| Benyamin173 explică (pentru NLS):

Pentru un pc nou, si nu stiam daca conteaza producătorul

| NLS a răspuns (pentru Benyamin173):

Producatorul conteaza.
Pentru ca de exemplu ADATA vin multe defecte din fabrica... (la fel alte firme mai ieftine)
In timp ce la Corsair sau GEIL acest lucru se intampla extrem, extrem de rar.

Deci cumpara 2 placute identice, sau de la producatori diferiti daca le cumperi pe rand,...
important e sa aiba aceeasi latenta (automat daca sunt DDR4 au si acelasi voltaj - 1.2V)...
Iar daca frecventa e diferita, vor lucra amandoua la frecventa mai mica.
(daca ai o placa de 3000MHz, si una de 3200, vor lucra ambele la 3000).
Insa daca placa ta de baza suporta doar memorie de 3200 si tu cumperi de 3600, exista mari sanse sa nu ti-o vada, deci va trebui sa o trimiti inapoi, pe cheltuiala ta.

| Benyamin173 explică (pentru NLS):

Ok,iti multumesc, o sau iau un kit dual channel de 2x4 de 3000mhz (placa mea suporta 2993) aorus b450 elite

| NLS a răspuns (pentru Benyamin173):

Daca vrei sa pastrezi mai multi ani PC-ul, merita sa te sacrifici un an, cumparand acum o placuta de 8GB, si mai adaugi una cu specificatii identice peste vreun an (abia atunci o sa ai Dual-Channel, insa merita asteptarea, daca il mai pastrezi cativa ani).
O sa vinzi destul de greu, sau la un pret de nimic... acele placi de 4GB, in 2020, cand o sa-ti dai seama ca ai facut o prostie acum.

###Deasemenea, daca iti ajunge bugetul, ia RAM de 3000, insa cu cea mai mica latenta pe care ti-o permiti si pe care o gasesti.

Si G.Skill sunt bune, fratele meu tocmai isi face un PC nou, si desi initial voia Corsair, merge cu G.Skill in cele din urma.