| Crisyy a întrebat:

Daca imi cumpar un router wirelless la care conectez cablul de la net, o sa mai am net la pc sau imi mai trebuie ceva? Sa ma lamureasca cineva cum e cu routerul! Multumesc

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Simplu :
Router - Semnal Wireless câtre mai multe Pc-uri, laptop-uri, tablete, telefoane.
Ca să conectezi un PC la router se poate face în două feluri:
1)COnectezi cablul din router în pc (clasic)
2)Îți iei o placă wireless pentru pc (40 de lei pe usb) și o să ai net fără fir.
3)Dacă ai Laptop și ai wireless numai ai nevoie de cabluri.

| PopAdrian a răspuns:

Daca ai un singur calculator nu e nevoie de router, conectezi doar cablul principal in spate.

Router-ul te ajuta daca vrei net la mai multe calculatoare. Daca ai router, in unul din porturi (unul specific) se pune cabul de net original (cel "de la stalp"), iar din celelalte porturi conectezi cabluri pana la calculatoarele la care vrei net. Spor!

| tr3ig a răspuns:

Misto si interesante comentarii. iar azure este pe aproape da mai are de cititwinking.

fii atent daca ai pc atunci cand cumperi routherul wirlless ii spui respectivului vanzator ca iti trebuie pentru pc nu pentru laptop, si atunci ar trebui sa iti dea un stick pentru a avea wirles pe pc (ceva in genu placii wirles de care vb azure numai ca ti-l da gratis), daca ai laptop atunci cumperi routherul si ai placa wirlless pe elwinking bafta

| RefinedStrings a răspuns:

Intrebarea ta: Daca iti cumperi router WIRELESS si conectezi cablul de la net in router, si din router in pc, (pentru ca, primesti cablu si pentru lucrul asta), da ai internet si la pc, si ai si internet wireless in casa.

| LuuiZzIannA a răspuns:

Poi... wireless-ul cu el poti baga net la mai multe calc.happy

| LuuiZzIannA a răspuns:

Pai wirelless poti baga mai multe pc-uri internet