| catalin542000 a întrebat:

Salut.
Dacă m-as apuca de creat modele (orice model de obiect) în blender sau în unreal engine 4 și asi dori sa le urc undeva pe un site online unde se vând astfel de modele pentru dezvoltarea diferitelor jocuri, trebuie sa am firma ceva?
Trebuie sa declar la anaf sau nu știu sa dau bani pe vreo undeva?
Adica știu ca exista acel tva dar nu știu ce sa zic..., habar n-am.

Asi dori sa fac și eu ceva, dar nu știu câteva chestii esențiale cum ar fi ceea ce am avut de întrebat.
Pt ca nu asi dori când îmi este lumea mai draga(sa zic), sa dau dintr-o data de probleme.

Si o alta treaba ar fi sa găsesc eu site-uri magazine dedicate care vând astfel de modele create în blender sau în unreal engine 4 și ma gândesc ca atunci nu asi mai avea de plătit dacă este vorba de vreo taxa sau ceva la stat decât o taxa mica pentru faptul ca site-ul care sa zic ca l-asi găsi îmi susține creația la vânzare, ar fi și varianta asta nu?

Sau mai sunt acele site-uri free, domenii gratis, as putea crea un site gratis și sa fac vânzări online?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti trebuie o firma si la firma sunt o gramada de acte. Unul din acte este declaratia unica. O completezi si acolo ai toate raspunsurile cu ce trebuie sa depui la ANAF.

| dinaprilie a răspuns:

Poti sa creezi ceva dupa un anumit model ( nu reproducere dar in aceeasi tema )? Cat ar costa?

| Totenn a răspuns:

Nu stiu sigur. si nu cred ca cineva de aici se ocupa cu asa ceva. din ce am citit am vazut ca daca faci peste 400$ dolari trebuie sa dai cam 20% taxa. acum nu stiu sigur, uita-te si tu, documenteaza-te mai mult dar nu cauta in romana pentru ca nu prea o sa gasesti

| Totenn a răspuns:

Dar cred ca este a doua varianta, cum ca siteurile vor face totul legal pentru tine, de aceea si taxa(40% din ce vinzi este taxa) deci probabil 50-50 pentru ei
Nu ai nevoie de o firma sau ceva cum spune cel de mai sus