| Like555 a întrebat:

Daca stau toata ziua cu incarcatorul in laptop, afecteaza bateria?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU ARE NIMIC! totul la incărcare se oprește și pornește automat.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, mai ales ca majoritatea laptopurilor nu dau randamentul cuplarii la retea cand sunt pe baterie, oricate setari de performanta ai seta.

Răspuns utilizator avertizat
| zilog a răspuns:

Eu am lucrat mult timp in service IT...
Părerea mea personală este ca tu o data la 3 zile trebuie să lași bateria să se descarce de tot toată toată toată
apoi să o lasi iar să se încarce si să o folosesti cu încărcătorul băgat in acel laptop.

Unele laptop-uri stiu să facă asta automat dar sunt foarte puține pe planeta
care riscă să facă asă ceva făra acordul utilizatorului

de fapt la firmele bune lalsa sa se descarce din baterie pânâ la 10% din capacitatea ei
adică să mai rămâi cu 90% din ea încărcată
apoi incepe să ti-o incarce până la 100%
apoi o lasă să se descarce 10% din ea
nu o lasa sa se descarce pana la 10%
ci o lasa sa ajunga la 90% din capacitatea ei
apoi iar o pune la incarcat
asa face la unele laptop-uri super industriale care trebuie sa tina bateria cât mai mult cu putinta de exemplu NCR si Gamatronic si Delta Electronic astea sunt laptop-uri facute pentru televiziuni sau fabrici de armament sau unitati militare
nu sunt facute pentru oameni de rând nici măcar nu șțiu mulți oameni că una dintre cele mai calitative firme de laptop-uri de pe planeta este NCR
pentru ca ei nu fabrica mai mult de aproximativ 500 laptop-uri pe an
pentru ca ei nu vor sa faca vanzare mare ci pe ei ii intereseaza calittea si renumele intre cei care se ocupa cu bancomate si securitate

si sunt scumpe pentru ca au tot felul de teste si acreditari si incercari facute la ele
si hartii peste hartii care atesta ca acele componete au trecut teste si ca nu ia foc ca nu se incing
tu de ce crezi ca si in ziua de azi la bancomate se folosesc tot monitoare NCR cu tub?
Pentru ca sa acreditezi in domeniul acesta un produs trebuie sa treaca ani de teste foarte scumpe de elctrocompatibilitate electrosecuritate in care sa demonstreze ca nu iau foc ca nu se strica... ca sunt fiabile... ca nu pun in pericol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e aia adevarata problema, toata lumea o tine, problema cea mare este ca se ard piesele(procesoru si cu totu) daca nu folosesti racitor,

| marinaru777 a răspuns:

Sfatul meu este sa ii faci cicluri de descarcare, il am de 3 ani si ii fac mereu ciclurile.Pt cine zice ca nu are nimic sa zica ei dupa 3 ani cat le tine bateria.

| Irinelp a răspuns:

Bine înțeles că afectează bateria, bateria se folosește când ne deplasam, este pe același principiu ca și telefonul mobil.

| RealKing01 a răspuns:

Nu afecteaza deloc bateria. Stai cu incarcatorul in laptop cat vrei tu.

| movi a răspuns:

Din cate stiu eu e bine sa mai scoti laptopul de la incarcat si sa il lasi pe baterie, dar din cate am observat in practica nu afecteaza cu nimic daca l tii la incarcat.

| Like555 explică:

Pai dupa ce bateria e 100%, bateria inceteaza din a se incarca, si laptopu i-a direct din incarcator, nu? Nu inteleg de ce ar afecta bateria.(as scoate bateria de tot da e incorporata)

| Ioana035 a răspuns:

Buna!
Depinde de bateria pe care o ai.
Daca ai una de tip Litiu Ion, se presupune ca nu ar conta. Si eu m-am interesat cu privire la subiectul asta, iar parerile sunt impartite. Din ce am citit, nu ar fi indicat sa il tii constant la incarcat, ci sa il incarci, sa il folosesti, si sa il pui inapoi la incarcat (fara a lasa bateria sa se descarce complet si fara a il tine mai mult decat este necesar).
Sper ca ti a fost de folos, totusi te mai poti interesas si tu.

| Jocker125473 a răspuns:

Eu am bateria scoasa, o pun în caz de am nevoie de ea.