| Doridd a întrebat:

Daca tin pc-ul aprins mai mult de 3-4 ore mi se stinge, fara sa se ia curentul sau sa-i fac eu ceva, ma gandeam ca poate e de la sursa, si daca e, puteti sa-mi recomandati una noua? Mersi

Răspuns Câştigător
| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Salut! Pot fi nenumarate probleme in acest caz. Pc-ul se stinge dupa un anumit timp de ore, de cele mai multe ori, din cauza caldurii excesive. Daca ai vreun vecin care se pricepe sau vreun amic cheama-l sa desfaca unitatea centrala si sa o curete, sa ii schimbe pasta termoconductoare dintre procesor si cooler si nici o curatare a sursei nu ar fi rea deoarece, in timp, acolo se aduna cel mai mult praf. Si asa poate scapi si de cheltuiala pe sursa noua. Bafta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curata-l de prafuuu'!

| anonimg a răspuns:

Fara funda.
Poti sa o iei pe cea mai ieftina de aici: https://www.pcgarage.ro/surse/corsair/ Eu o am pe cea de 550W.
Sau gasesti si aici una noua de 650W la 164 de lei: http://www.samwise.ro/catalog/surse-12/filtru-stare-nou-23 Sau poti sa iei tot de aici la sh.

Pentru ca sursele se pot repara, exista si varianta de a repara sursa pe care o ai acum cu vreo 30 de lei chiar in oras. Trebuie doar sa cauti locurile unde se repara calculatoare. Ca daca o trimiti prin posta mai departe, o sa te coste transportul mai mult decat reparatia.
Succes!

| denisTiky a răspuns:

Si eu am aceeasi problema doar ca la mine nu se stinge, ci se pune pe sleep. Nu stiu ce poate avea pc-ul tau dar la mine cred ca este ceva setare din windows, incearca sa cauti si tu prin control panel. Success ((=