| seby8414 a întrebat:

Salut dau funda celui care ma ajuta.
am 1 subwoofer 2.1 75 w si 2 boxe mari dar nu mi se aude dar in casti se aude insa in boxe nu. Toate mufele sunt puse bine placa de sunet este buna ce poate fi? va rog dau funda.

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Deci, explica-ne mai bine, unde sunt puse boxele si unde castile? Daca sunt conectate castile la boxe (unele boxe mai au un jack audio pentru casti) se va auzi doar in casti, apoi in boxe cand le scoti.

Daca le-ai pus in placa audio, si ai o placa audio 5.1, castile sunt puse in prima mufa audio, iar boxele in a 2a, se aude doar in casti pentru ca default se aude doar pe 2 canale, uita-te in driverul placii de sunet si selecteaza-l pe 4 ch, sau schimba mufele intre ele, sa vezi daca nu e de la boxe.

| seby8414 explică (pentru introduaicinumele):

Am placa de sunet:crystal sound (nu prea ma pricep)
cu 4 mufe le-am puse pe toate la culorile lor si tot nu merge

| seby8414 explică (pentru introduaicinumele):

Gata am rezolva va multumesc iti multumesc intro

| introduaicinumele a răspuns (pentru seby8414):

Mufa albastra: este pentru intrare (de exemplu o scula de pe care inregistrezi, DVD Player etc.)
Mufa rosie: pentru microfon
Mufa verde: pentru audio (care are ai bagate castile).
Deci, in subwoofer conectezi cei 2 sateliti (boxele mai mici) cel din dreapta prin mufa alba si cel din stanga prin mufa rosie, apoi din subwoofer ies 2 fire (nul rosu si unul alb) care intra in unul singur, verde (cel care il pui in PC).

Sper sa intelegi ceva din ce ti-am explicatwinking

PS: daca ai putea sa ne dai modelul exact al placii de sunet

| introduaicinumele a răspuns (pentru seby8414):

Cu placere, imi pare bine c-am putut sa te ajutwinking

8 răspunsuri:
| Vasybulan a răspuns:

Verifica iesirile catre boxe. Iar aici ma refer, sa nu fi oxidate mufele. De asemenea asigura-te ca primeste curent. Iar daca nu, poate fi vorba de o problema din amplificator, iar acolo nu ma bag.

| seby8414 explică (pentru Vasybulan):

Nu este nicio problema cu mufele si primesc curent dar s-ar putea sa fie de la amplificator(se putea strica de la o izbitura)iti dau funda daca ma ajuti te rog

| Vasybulan a răspuns (pentru seby8414):

Pai incearca urmatoarele. Desfa, carcasa subwoffer-ului, iar inauntru ar trebui sa fi o placuta. Scoate cu grija acea placuta(care ar pe ea niste circuite, tranzistori, diode etc). Primul lucru care trebuie facut, e sa te uiti sa nu ai fire desfacute(in cazul in care ai, uita-te de pe unde s-au desfacut- de obicei se vad locurile unde au fost prinse fire... daca nu, treci la urm. pas ). Curata acea placuta de praf(atentie- nu folosi solutii de curatat geamuri, mobila etc.-de preferat ar fi sa utilizezi un jet de aer, si poate sa cureti cu o carpa umezita cu spirt). Verifica asa din mare circuitele. De obicei nu prea are sens, deoarece se distrug cam greu, de obicei daca sunt lovite direct. Un ultim pas ar fi sa vrifici tranzistorii, diodele, etc. Daca observi ca sunt umflate, sau oxidate, trebuie schimbate. Nu te ingrijora, caci se rezolva usor. Desfaci dioda, tranzistorul respectiv, cu un pistol de lipit, si cauti una la fel. O inlocuiesti pe cea rea, si o lipesti de placuta. Daca nici asa nu rezolvi, atunci nu mai am nici cea mai mica idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa pui doar boxele, fara casti... Daca nici asa nu merge inseamna ca s-a desprins vreun fir din interiorul subwooferului...