| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Dau fundă celui mai util raspuns.

Am un telefon Galaxy A52 5G care e perfect, fara zgarieturi si merge bine de un an. De cand il am.
Problema e ca m-am plictisit de el si vreau un telefon mai bun. Cu procesor mai bun si mai performant.

Pe asta l-am luat nou-nout de pe Altez la o oferta buna.

Ce vreau?
E sa imi ziceti cum as putea face urmatorul lucru, dava stiti voi mai bine:
Vreau sa vand telefonul si sa dau diferenta de bani pentru a imi cumpara un model si mai nou (dar tot nou, nu second hand sau folosit).

Gen sa dau telefonul+diferența la schimb cu un model mai nou. gen galaxy a73 sau ceva mai nou aparut.

Stiri unde as putea sa merg pentru asta?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune l pe olx dar nu o sa il vinzi cu cit il pui, mai pierzi la el. Nu stiu de ce ai vrea alt telefon daca acesta care l ai cumpărat de la Altex nu Altez, este bun, ce te nemultumeste la el? Oiunde il pui in vinzare pierzi, nu il mai vinzi cu cit l ai cumparat si vei avea de pus bani multi in plus ca sa i ti i ei altul de care te vei plictisii si vei face la fel si cu ăla, le vinzi in paguba, oamenii nu au bani sa cumpere zilnic telefoane noi, si cei care cumpără de pe Olx sau Okazii le vor la preturi mici, si atunci le vinzi in pierdere sau astepti cateva luni sau un an pana gasesti client sa dea pretul pe care il ceri, deci nu te astepta ca azi pui anuntul pe olx sau oriunde si maine il vinzi, vise.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă

| relian a răspuns:

Poti vinde telefonul tau pe olex sau ebay, amazon, local la stiu si eu cui, dar sa il vinzi tu personal, doara asa poti scoate mai multi bani pe el, apoi pui diferenta si cumperi altul nou.Asta e tot.

La telefoane nu se fac trade in,telefoanele nu-s masini,acolo da merge,dar si chiar de ar fi mers si la telefoane, cei care vind noi tiar fi dat f putin pe el.

Sau Samsung daca are program de recicle, asa cum are si Apple ai putea sa il dai acolo, dar cum am zis iei f putin pe el indiferent cit de bine ar arata.
Cei mai multi bani, scoti daca il vinzi tu cum am zis pe Facebook, pe olex etc.

| Crackman a răspuns:

Flip este o varianta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La un amanet, dar care e serios. Eu stiu multe amaneturi care au ca evaluare excelent pe olx si cand in colo vand numai jafuri, si stiu de altfel un amanet in centru orasului unde au numai telefoane perfect functionale, si uneori daca ai noroc si mergi in momentul potrivit poti gasi si telefoane noi, gen eu am luat unul nou nout care avea accesirile sigilate in cutia lui.
In rest sa iei unul nou nout si cu garantie doar pe Olx, dar poate arata telul excelent sa aiba garantie si sa prezinte defecte tehnice ascunse.
Sfatul meu este sa il pastrezi ca este un telefon foarte ok, decent, nu ai nevoie de un nou telefon crede-ma, cel putin te poti arde la bani si sa gasesti si un telefon cu probleme, vei regreta decizia luata.

| colosseum1337 a răspuns:

Poti sa il vinzi pe multe platforme ca : OLX, Flip etc etc.
Sau il poti duce la amanet!