| gazaru a întrebat:

Salut.De cateva zile incoace calculatorul a luat-o razna.Din zi in zi sau asa din 11 in 11 ore sau chiar mai rar se blocheaza dintr-odata si bazaie si se pun niste purici pe ecran{roz} si nu imi mai merge sa misc mouse-ul nimic, trebuie sa il sting de la unitate si sa il aprind iar.Ce are?

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salutare!
Cel mai probabil nu mai fac fata cooler-ele sau e nevoie sa schimbi pasta de racire pe procesor. Depinde si de vechime si cat de intens il folosesti. O curatare l-ar ajuta mult.
Seara faina!

| gazaru explică (pentru Roxin):

Pai il folosesc cam 12 ore pe zi...e cam mult...

| Roxin a răspuns (pentru gazaru):

Destul de mult, mai ales daca e vechi si necuratat la timp. Iar prin folosire intensa, e necesara schimbarea pastei de racire, altfel risti sa iti prajesti procesorul si atunci o sa iti fie dor de zgomote sau blocarea monitorului. O pasta buna te costa cam 20-25 de lei si se schimba foarte usor.

| untu a răspuns (pentru gazaru):

Se infierbanta HDD-UL! Folositi doar 2-3 ore pe zi!

| gazaru explică (pentru untu):

Aha...Ok.Multumesc frumos de sfat.Am dat deja funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Procesorul se infierbanta.Ala "proceseaza", prin el trece orice, pot spune ca ala e creierul. daca se infierbanta nu mai judeca bine.laughing Si calculatorului ii trebuie ore de somn ca si noua. Curatat mingrijit, odihnit, munca pe masura...

2-3 ore pe zi? Pai tineretul e dependent de net cum sunt eu de tigari.laughing Innebunesc astia numai cu doua ore pe zi.