| Mariuss29 a întrebat:

De cateva zile mi-am luat o pereche de Casti din Altex cu o singura mufa. Are microfon incorporat. Cum as putea sa fac sa mearga si microfonul? Gen daca bag mufa acolo unde se baga boxele, doar aud, microfonul nu merge, daca bag dincolo, la microfon nici nu se aude, nici microfonul nu merge.

Dau funda celui mai bun.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ai nevoie de un adaptor, care sa separe semnalul pentru casti si microfon (roz si verde). Castile cumparate sunt clar pentru laptop sau console, dar nu te impiedica nimic sa le folosesti pe pc, daca ai acel adaptor (cablu).
Microfonul nu se activeaza automat. El se foloseste cu softurile de socializare, aplicatiile de editare audio sau jocuri.

4 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Iti trebuie adaptor, cablul tau intra in adaptor, si din adaptor sunt 2 mufe, una audio, si una pentru microfon

| Mariuss29 explică (pentru AlexDFY):

Altfel nu merge?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Mariuss29):

Cum a zis Alex sau daca ai o placa de sunet mai "smechera" pe care sa poti programa daca ai bagat casti, microfon sau o mufa care sa le combine pe ambele. Laptopurile de exemplu au o singura mufa pentru amandoua care poate fi programabila.

| AlexDFY a răspuns (pentru Mariuss29):

Asa am si eu, dar castile pe care le am cumparat, au venit cu adaptor inclus.

| dannyel86 a răspuns (pentru Mariuss29):

Ai nevoie de un adaptor, care sa separe semnalul pentru casti si microfon (roz si verde). Castile cumparate sunt clar pentru laptop sau console, dar nu te impiedica nimic sa le folosesti pe pc, daca ai acel adaptor (cablu).
Microfonul nu se activeaza automat. El se foloseste cu softurile de socializare, aplicatiile de editare audio sau jocuri.