| PHLO007 a întrebat:

Salut,

De câteva zile procesorul meu merge blană. În Task Manager procesul "System Idle Processe" are la CPU cam între 70-90, ce pot face să scad acest număr, calculatorul se încarcă greu, nu pot vedea niciun videoclip pe internet se blocheaza... până acum nu am mai avut această problemă. Nu ştiu cum pot să rezolv problema dacă mă puteţi ajuta cu câteva sfaturi. Folosesc windows 7 am 2, 50 GB Ram, Procesorul este de 2, 4 si placa video este de 256 MB Nvidia

Mulţumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Georgicuță a răspuns:

Nu ii asculta pe astia. Windows 7 minimum requirements:1 GB Ram
CPU:1 Ghz or faster.
Cumpara niste pasta termoconductoare si aplica pe procesor.S-a uscat prea mult cea veche si nu mai are efect.Ea are rolul de a raci procesorul. Daca nu ai chef, scoate capacul carcasei si pune un ventilator langa el.

| PHLO007 explică (pentru Georgicuță):

Am mai auzit de la cineva cu pastă pe procesor, o să aplic.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Bai acestia... aveti habar ce inseamna System Idle Process? Ala daca sta la 90% nu e nici un bai, tananailor de mari specialisti ce sinteti (mai putin TheProfessional)!
On-topic: ai scanat dupa virusi? Verifica temperaturile, scaneaza dupa virusi cu citeva scannere on-demand (Norman Malware Cleaner, ClamWin, etc), cu siguranta nu e cine stie ce problema.

| imaqtpie a răspuns:

OMG toti posteaza si nici unu nu a zis bine. System Idle Processe trebuie sa fie mereu cat mai mare, cu cat e mai mare cu atat procesorul este mai liber.

| Hirako a răspuns:

Epic windows 7 user is epic.
Frate, ce cauta Windows7 pe jaful ala de PC? Iti mananca toate resursele si ajungi sa nu poti folosi mai mult de jumatate din capacitatea calculatorului.

Ca sa rezolvi problema ta :
-pune-i windows XP
-curata unitatea de praf

Daca nu merge, inseamna ca procesorul are probleme si trebuie dus la un service.Bafta!

| Kyrie a răspuns:

Este imposibil sa stea la 70-90% cand nu face nimic, clar e pLIN de infectii, reinstaleaza-l mai bine!, trebuie neaparat sa fie intre 0 si 5% cand nu faci nimicwinking

Si ca sa pornesti windowsu instant dezactiveaza din bios BOOT, si dupa ce instalezi windowsul proaspat, iti recomand advanced system care, nod 32 sau avira professional OBLIGATORIU tongue, bafta

| Kyrie a răspuns:

Si la wINDOWS 7 2, 50 gb e foarte putin, trebuie sa ai minim 3 tongue sau recomandat 4