| andrey7 a întrebat:

De ce mi se stinge calculatorul singur fara ca eu sa ii fac nimic? Sistemul se opreste definitiv. dar nu in intervale de timp fixe. Cateodata se stinge dupa 1 h, altadata dupa jumatate de h... fara sa il ating - Am mai avut un PC inainte. si in ultimul timp incepuse sa faca la fel. pana mi s-a ars placa de baza. - Am cumparat PC nou crezand ca nu voi mai avea probleme. dar iata! asta ma face sa cred ca nu calculatorul are o problema... Ma puteti ajuta? Va multumesc!

5 răspunsuri:
| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Se incalzeste prea tare...iti trebuie un cooler sau il poti pune in congelator cand il folosesti laughing

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Si eu pateam asa si a trebuit sa-mi schimb sursa de la el si cu nu mai face.

| AllTogether a răspuns:

Stiu exact ce a patit.Cablul de alimentare se topeste pentru ca stai putin peste limita si PC-ul se opreste singur pentru se supraincalzeste.Iti zic sa il lasi maxim o saptamana sa s raceasca apoi sa-l folosesti asa(1 ora deschis una inchis)

| Meset a răspuns:

Posibil sa fie fluctuatii de curent, sau sa fi setat tu ca PC-ul tau sa se inchida dupa un anumit timp de inactivitate, a meu intra in stand by dupa 10 minute de inactivitate.

| Gabriel322 a răspuns:

Pai poate fi din mai multe motive.
1. Placa video este foarte incalzita.
2.Procesorul este prea cald.
3.Sursa nu este buna.
4.Praf pe proceser. placa video sau hdd
5.Hardul nu se raceste.
Vezi si tu desfa unitatea si sufla prin ea sau trage tot praful cu aspiratoru.
Sper ca te-am ajutat Bafta.