| Sebi200000 a întrebat:

De ce specificatii am nevoie pentru un laptop pentru facultate? Precizez ca sunt la Politehnica La electronica

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sfatul meu e sa astepti sa incepi si sa vedeti ce soft folositi la facultatea in cauza.
Unele mananca foarte multe resurse, (SolidWorks PCB de exemplu) altele sunt destul de "light" (OrCAD, Altium Designer, etc).
PE langa design o sa faceti sigur si simulare.
Eu nu am folosit la facultate decat Automation Studio de la FAMIC, care contine doar un modul sarac pentru electrica si automatizari, insa eletronica deloc.

Pentru electronica posibil sa folositi softuri de la Siemens, B&R, sau altele... Nu prea poti afla exact daca nu cunosti pe cineva din an mai mare de la aceeasi facultate.
Luand acum ceva dupa ureche, s-ar putea sa constati ca merge programul ca naiba si imbatranesti in fata lui.

| Daniel323 a răspuns:

Pana termini facultatea o sa -ti dai seama si singur.