| anonim_4396 a întrebat:

Salut.de ce tot da restart laptopul pe cand ajunge la logo ul de incarcare la windows? si acum am reinstalat windowsul si tot da restart care ar fi motivul cd cu windows bun altceva de la ce ar putea da restart? dau funda! leptopul este accer aspire dar nu stiu sigur modelu

11 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Ori nu s-a formatat cum trebuie partitia pe care tu ai instalat Windowsul, ori lipsesc fisiere importante din procesul de instalare. De obicei Windowsul se restarteaza asa, cand lipsesc fisiere din folderul de sistem, system32.

| JustCosmin a răspuns:

In cazul asta stiu problema,probabil tu ai instalat windows xp. Cand deschizi laptopul,intra in Bios si cauta ca trebuie sa ai ceva cu AHCI mode. Asta trebuie pus pe Enable. Totusi, nu te sfatuiesc sa-l tii asa. Mai degraba instalezi WIndows 7, ca asta nu are treaba cu HDD SATA.
L.E: Daca e setat pe Enable, da-l pe Disable.

| JustCosmin a răspuns:

1. Nu mai incerca Windows-uri piratate.
2. Testeaza ce ti-am spus mai sus. Intra in Bios si cauta optiunea AHCI Mode. Daca e pe Enable, dai pe Disable (sau invers) si vezi cum o ia Windowsul. Ca sa intri in Bios, apesi tasta F2 sau Delete in momentul in care pornesti laptopul. Nu uita ca la final sa salvezi setarile facute in Bios.

| skama18 a răspuns:

Una dintre placutele ram ori a sarit de la locul lui ori s-a ars.asa am patit eu la un fujitus Siemens

| skama18 a răspuns:

Pai cu o placuta ram arsa poti instala windowsul linistit. rami incep sa lucreze cand se incarca windowsul... windowsul a mai fost instalat pe un alt sistem (desktop sau laptop)? e bun sigur? cand se restarteaza apare un fond albastru cu cv alb scris?=windowsul nu e bun sau hdd -ul are o problema

| skama18 a răspuns:

Ce sistem de operare ai folosit inainte? poate a intalat peste alt windows si se bat cap in cap

| skama18 a răspuns:

Ce sistem de operare ai folosit inainte? poate a instalat peste alt windows si se bat cap in cap

| skama18 a răspuns:

Multe laptopuri de pe piata au probema.de fapt nu e o problema,,, deci nu primesc numa windows xp sp2 clean(adica fara update uri nasoale care compromit functionarea sistemului)baga windows7 x86(32biti)oem.gasesti pe f.i.le.list

| skama18 a răspuns:

Nu mi trebuie funda frate. tata treaba e sa iti mearga.succes.ast un msg daca iti merge

| skama18 a răspuns:

Pai fa cum tiam zis.instaleaza windows7 si incearca asa. ti-am zis xp urile nu merg pe laptop

| skama18 a răspuns:

Bravo...