| hoLigan a întrebat:

Salut am o problema la un calculator, cand instalez windowsul dupa ce formatez hdd ul merge si dupa ce da restart si ajunge acolo unde scriu serialu numele etc acolo tot apare errorul acela cu ecran albastru si scris alb ca ceva nu-i bine da ce poate fi. am pus hdd ul in alt pc am reinstalat windowsu si mergea bine si am pus inapoi hdd ul si cand il pornesc pe cand sa se incarce logo ul se blocheaza de ce? nu mai stiu ce sa fac! si am pus un hdd pe care este instalat un windows 7 si cu aia o pornit. da calculatoru este slab nu pot pune tot windows 7 ca abia mergea si cu asta. ce sa mai facc dau funda!

7 răspunsuri:
| price a răspuns:

Pai ar trebui sa ai 2 GB rami pentru ati merge perfect si app daca ai instalat w 7 peste w7 nu-ti va merge niciodata, mai intai trebuie sa formatezi hdd si apoi sa instalezi w7, vezi daca licenta e buna, sau incearca cu alt w7 poate acela nu e bun.

| hoLigan explică (pentru price):

Da eu nu am nevoie de win 7. ca win xp si nu pot instala pe un hdd care trebuie in pc care trebuie sa-l fac. ca win7 ii in pc meu si mere totul bine si stiu cerintele.

| price a răspuns (pentru hoLigan):

Poate nu ai driverele care iti trebuie, pentru placa de baza, video si asa mai departe, sau poate nu e bun xp-ul pe care il ai, daca u sti ca e bun si ai si drivere intra in bios si vezi ce setari sunt gresite

| hoLigan explică (pentru price):

Setarile sunt bine ca le-am verificat de 100 de ori.maine incerc cu alt windows si windowsul l-am instalat pe aceiasi hdd doar ca in alt pc si nu o dat error. dar cand am pus hdd ul in pc care trebuie facut acolo o dat error

| price a răspuns (pentru hoLigan):

Ai doua hdd sau ai problema la sursa, daca nu uitate la procesor daca ti s-a uscat pasta aia dintre procesor si culler. Cred ca ti s-a defectat sursa de alimentare, verifica temperatura din bios a procesorului.

| hoLigan explică (pentru price):

Am incercat 2 hdd uri amn2 aceiasi problema. sursa nu cred poate processoru ca ii vechi de numa. ii amd duron 1200 ghz cred daca nu mai putin

| AlinKun a răspuns:

Verifica prin bios poate e ceva setat gresit si dezactiveaza daca poti system boot failure