| HTH a întrebat:

De ceva timp am o problema cu un anume program numit PunkBuster Services, pe care nu stiu de unde il am. Tot am incercat sa-l dezinstalez, dar imi da o eroare:

windows cannot find C:\windows\system32\pbsvc.exe. Make sure you tiped the name correctly, and then try again.

Am cautat pe yt si google solutii, fara rezultat. Ma puteti ajuta cu o idee?

p.s: folosesc Avast ca si antivirus, cu licenta activa.

Răspuns Câştigător
| AndreiM77 a răspuns:

Incearca sa deschizi taskmanager si cauta programul pbsvc.exe. deoarece este foarte probabil sa ruleze in fundal si din aceasta chestie nu te lasa sa il dezinstalezi. Il cauti si inchizi procesul. Daca nici asa nu merge, foloseste un uninstaller, iti iti recomand geek, el il va sterge fortat.

| HTH explică (pentru AndreiM77):

Multumesc frumos. Am reusit cu geek.

| AndreiM77 a răspuns (pentru HTH):

Cu placere!

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca rulezi jocuri pe Steam (online), e foarte probabil de acolo sa ti se traga. E un soft ce impiedica trisatul in jocuri.

"PunkBuster is an anti-cheat program. It's certainly safe to disable it, but not recommended as some online games won't work."
Poate fi si un virus, daca nu folosesti astfel de jocuri, si e recomandat sa dai o scanare cu Avast intregului sistem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt deloc sigur daca ii de la Avast, dar si eu am aceeasi aplicatie instalata pe calculator, ziceam sa stii, poate ii de la avast, dar chiar nu sunt sigur.

| Adrian926a a răspuns:

Acel program nu ar trebui sa il dezinstalezi, daca l-ai dezinstalat si s-a dezinstalat incomplet atunci va trebuii sa cauti pe google programul respectiv si sa il instalezi la loc. Acel program face parte din buna si corecta functionare a windowului.

| AZ_Mark_2002 a răspuns:

Punkbuster este posibil o aplicatie windows(o aplicatie serviciu (svc)) si nu o poti gasi in system32 incearca o cautare direct in hard(toate daca ai mai multe) fara specificarea unei cai iar daca nu merge poti da reset la windows si ia-ti alt antivirus