| alexAlexalex9991 a întrebat:

De ceva timp m-am apucat sa invat mai multe chestii despre calculatoare si am si eu nevoie de putin ajutor.
Pe mine ma pasioneaza securitatea IT si am nevoie de putin ajutor.
Am cat de cat cunostinte de c/c++ dar am observat ca tb sa stiu si asm pentru shellcode, exploituri etc.
Va rog explicati-mi si mie care e chestia cu stack, stiva, deci variabilele dintr-o functie sunt puse acolo, sau instructiunile, ca nu inteleg chestia asta cu stiva, pentru ca am incercat sa inteleg un exploit buffer overflow dar tot ma incurc la stiva asta, deci explicati-mi si mie ce e si cum functioneaza.
MS!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Invata tu programare serioasa si pe urma apuca te de ASM. cu 2-3 vorbe de pe un forum nu ai sa pricepi.

stiva descrie o structura de data care functioneaza pe principiul LIFO (last in, first out) si care presupune ca primul element stocat in respectiva structura de date este si ultimul care este folosit