| smeudaniel11 a întrebat:

de curand am achizitionat un aparat foto Nikon cooplix p900 este primul meu as vrea sa stiu daca pot sa fac poze in ceata adica persoana sau obiectul dorit sa iese clar. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate, cu focalizare manuala, sensibilitate (ASA) mica si diafragma mare.
Focalizezi pe subiect iar anturajul va apare "ca prin ceata", defocalizat.

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Obiectul care va ramane clar trebuie sa fie aproape de aparat, iar obiectele care vor fi in ceata sa fie la distanta mai mare de aparat. Se poate si invers, obiecte clare la distanta, obiecte neclare apropiate.