| Gushteru93 a întrebat:

Salut
de curand am achizitionat un laptop Lenovo g50-70 free dos. pentru inceput i.am instalat win7 pe 32 biti. nu recunostea tot ramul si am schimbat cu win7 pe 64 biti. nu asta e important...happy
"problema" este ca el are un chip-set video (pe procesor) Intel hd 4400 family si o placa video DEDICATA amd radeon r5 m230 de 2 gb. intrebarea mea este: cum fac sa foloseasca exclusiv placa amd? are toate driverele instalate, nu asta e problema...ca ma descurc destul de bine in it&c happyin device manager nu apare nicio eroare, apar ambele ca fiind instalate corect si "accesibile"
in bios e activata placa dedicata
am incercat si win8.1...aceeasi situatie
imi cer scuze pentru postul lung si multumesc anticipat celor ce vor incerca sa ma ajutewinking
*am cautat si pe youtube/forumuri, am facut tot ce se explica acolo, fara rezultatsad
**ofer funda

2 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Nu are buton fizic prin care să poţi comuta?
Eu aş încerca la setările de power management sau prin setările de la Ati (ar trebui să le ai dacă ţi-ai instalat corect driverele) unde ar trebui să ai posibilitatea de a seta ce aplicaţii să ruleze pe placa dedicată şi care nu.
Apoi, mai e o posibilitate când dai dreapta click pe executabila respectivă (pe joc, de exemplu) şi unde sus ar trebui să-ţi apară o opţiune specială din care să alegi placa dedicată (cea integrată fiind standard).
Succes. happy

| ion1731 a răspuns:

Nu e sens in ceea ce vrei tu, placa integrata consuma mai putina energie cind nu iti trebuie performanta ridicata... Poti activa placa video la jocuri cum o zis Yugeen.pentru ce tie sa-ti opresti placa Intel? cind le poti folosi eficient pe ambele in diferite situatiihappy