| Andrei_Laurentiu_1994_tDOP a întrebat:

De curand mi-am cumparat un router wireless ca asta Router Wireless Planet WNRT-633, N. Am abonament la rds de 300 de mb, am conectat routerul dar am o problema. Daca conectez pe direct calculator la internet obtine o viteza de 270mb, iar daca conectez routerul abia daca ajunge la 95mb.
Mentionez ca testul de viteza il fac la ei pe site si routerul zice ca suporta conexiune de pana la 1 gb.
Cum pot rezolva sa am aceeasi viteza si prin router ca pe direct?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Routerul foarte slab. Are doar Portul WAN de 1 GB dar pe porturile LAN are doar 100 mbps.

Adica e bun daca ai mai multe calculatoare conectate pentru ca imparte netul gb la mai multe pc-uri pe 100mbps.

Eu iti recomand sa il returnezi si sa cumperi cel putin asa ceva:
http://www.pcgarage.ro/routere-wireless/tp-link/tl-wr1043nd/

Care are switch-uri Gigabit si pe LAN nu doar pe portul WAN.

1 răspuns: