| AndreiAndrei99 a întrebat:

Salut,de mai mult timp am o problema cu windows-ul 7 ultimate de pe pc-ul meu.Imi da tot felul de erori si se blocheaza, fiind nevoit sa restartez calculatorul.As vrea sa il reinstalez, dar nu vreau sa pierd fisierele de pe hdd.Cum as putea sa le salvez? Dau funda pentru un raspuns corect si detaliat.

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Încearcă modul repair de pe dvd- ul de instalare al windows-ului.

| AndreiAndrei99 explică (pentru MateiSebastian):

Eu il am din alte metode...

| MateiSebastian a răspuns (pentru AndreiAndrei99):

Atunci, încearcă să instalezi windows-ul tot în partiția C fără a face prea multe pagube digitale.
Nu înțeleg ce alte metode ai pentru a instala un Win 7 Ultimate decât de pe un dvd sau un stick bootabil.

11 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Cautama pe itsoft_2011 si rezolvam cu erorile aceste errori pot fi de softuri, de la drivare de la jocuri etc. Intai va trebui sa verificam erorile aparute si la urma le vom rezolva.

| gelu1970 a răspuns:

Erorile pot fi remediate. si windows optimizat. totusi, cum spui ca ai instalat w7?

| Alexiuc a răspuns:

Salut cate partiti ai pe hard? ai putea sa instalezi windowsu pe o alta partitie si nu pierzi nici un fisier.

| AndreiAndrei99 explică:

Windows-ul este piratat, de aceia nu am nici o metoda de a incerca modul repair, Am 4 partitii:C, D, E, F

| MateiSebastian a răspuns (pentru AndreiAndrei99):

Și eu am un Windows 7 Ultimate Extreme Edition R1 care este " piratat", dar pe imaginea ISO oricum există modul Repair. Eu nu înțeleg la ce vă referiți voi când spuneți "piratat". Pur și simplu e un Windows care are câteva modificări pentru a permite activarea unei licențe nelimitate ( în majoritatea cazurilor) cu ajutorul unui program.
Dacă vrei să nu ai probleme cu Windows-ul, îl instalezi, îl activezi iar apoi îl updatezi.
Arde-ți pe un dvd versiunea de mai sus de Windows și fă cum am spus, ai grijă sa instalezi Windows-ul în C, nu formata celelalte partiții.

| AndreiAndrei99 explică (pentru MateiSebastian):

Ok asa am sa fac

| MateiSebastian a răspuns (pentru AndreiAndrei99):

Versiunea de Windows precizată mai sus ajunge la instalare la vreo 14 GB deoarece are multe aplicații preinstalate (antivirus, teme, codec-uri, etc), oricum e o versiune bună. Ai grijă la spațiul de stocare din C.

| AndreiAndrei99 explică (pentru MateiSebastian):

Nu am ales, versiunea ta, ci alta de pe site-ul file..., dar cred ca este la fel de buna, mai ales ca nu as vrea aplicatii preinstalate

| Vyo19 a răspuns:

Partitia C se formateaza automat la reintalarea windowsului dar daca lasi partitiila cum sunt ele la reinstalare D nu se formateaza si nici E...etc. Dar din programe sau din ce ai in partitia C nu se mai salveaza nimic sau incearca sa dai pe remediere cum a spus MateiSebastian.