| alex2009 a întrebat:

Salut de o perioada de timp ma tot chinui sa fac un dvd butabil cu windows xp sp 3 dar nu prea reusesc setarile de windows le am de la un prieten stiu sigur ca sunt bune eu folosesc nero 6 ultra edition pentru a face dvd-ul cu windows butabil cand am dat sa buteze de pe cd prietenului totul a mers normal am dat doar space si a inceput sa buteze fara probleme am copiat setarile de windows la mine in pc le-am facut in format iso cu ajutorul programului power iso si le-am pus pe dvd cu optiunea burn imigi to disc imaginea iso s-a ars fara probleme pe dvd iti apare fereastra de windows fara probleme dar cand ii dau sa buteze imi apare acea pagina neagra a windowsului imi scrie ceva despre dos partitiile C SI D am incercat si de pe space si f2 am intrat si in bios si tot nu buteaza am urmat aceste tutoriale pentru crearea imaginii iso si punerea pe dvd cu nero eu stiu ca imaginile iso sunt butabile dar daca am creat eu acea imagine iso cu programul pawar iso aceasta devine butabila automat? Se poate sa nu buteze daca am pus setarile pe un dvd Pleomax rescriptibil? Conteaza daca scrie pe el 4 X? Aici sunt video tutorialele http://www.videotutorial.ro/? p=459 http://www.videotutorial.ro/? p=333 Ce ar putea avea ca cd facut de nine nu merge si al prietenului meu buteaza fara probleme eu cred ca am facu exact cum a fost in cele 2 tutoriale. Multumesc.

2 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Foloseste img burn si dai create image file from disc si salveaza imaginea undeva in pc! Apoi dai write image file to disc si alege o viteza mica de scriere si cam atat! Cd-ul va fi bootabil, mai ramane sa il setezi din bios sa booteze!

| whitehair a răspuns:

Nici Nero nici suportul pe care ai scris imaginea nu au nimic. TU ai gresit.Nero-nero expres-copy entire disc-asa se scrie o imagine bootabila, copiaza cd-ul prietenului, ori fa-ti o copie dupa un cd bootabil, apoi foloseste n-lite, ti-am raspuns mai inainte si la intrebarea privitoare la existenta unui program care sa te ajute sa integrezi in win ce vrei tu.