| Sandu3 a întrebat:

Salut.De vreo trei zile calculatorul meu a luat-o razna si nu stiu de unde i se trage.Adica mai exact ce face:dupa apasarea butonului de POWER pana la imaginea de pe desktop trece nu mai putin de jumatate de ora.Ati citit bine 30 de minute.Ba chiar 45 de minute in ziua de miercuri.Totul se face cu o maxima incetineala.La partea cu STARTING WINDOWS de exemplu parca sta cel mai mult. Dupa calvarul asta de 45 de minute in care nu poti sa-i faci nimic decat sa astepti, se comporta absolut normal.Ma conectez la internet,deschid browserul, deschid taburi, parca nimic nu s-ar fi intamplat.Si ruleaza normal,adica taburile se deschid repede,se inchid repede,am sunet,imagine buna, alte figuri nu mai face decat la partea de pornire.I-am dat scanare cu antivirusul cu antispaywere, i-am dat si defragmentare pe partitia C in care e plasat Windowsul si surpriza...NIMIC AMENINTATOR. Poate fi HARDUL, poate fi Windowsul? Chiar n-am idee, niciodata nu m-am mai confruntat cu asa ceva.Deci treaba e de cateva zile; speram sa-si revina...nu sa-ntamplat.Un mic ajutor, va rog!?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Isi instaleaza actualizarile! sau ai prea multe programe care pornesc odata cu windows-ul sau in cel mai rau caz e virusat!
ca sa vezi ce programe pornesc odata cu windows, adica la pornirea pc-ului fa asa: duci mouse-ul jos in bara si dai clic drept apoi dai clic pe: Manager Activitati. Apare o fereastra unde vei vedea sus : Procese, Performanta etc acolo vei vedea si: Pornire- dai clic pe ea si vei vedea cate programe pornesc odata cu windows daca sunt mai multe de 10 atunci dezactiveaza programele care nu trebuie sa porneasca odata cu windows-ul, vor porni cand dai tu clic pe ele... daca ai rezolvat asta si nu-si revine atunci asteapta ca poate e de la actualizari, astepti 5-6 zile daca nu-si revine atunci ai erori in windows sau virusi iar cel mai simplu sa reinstalezi windows! Bafta!

| Sandu3 explică (pentru lpavel):

Am Windows 7 ceea ce nu mai implica actualizari incepand cu 14 ianuarie. Oricum din 5 actualizari care veneau el lua numai doua de exemplu.Cu programele care pornesc odata cu sistemul, asa a fost si pana acum o saptamana si nu am avut nici o problema.Cunosti cumva ce simptome are un HDD defect?

| lpavel a răspuns (pentru Sandu3):

Actualizari importante vor mai fi mereu, nu vor fi actualizari de securitate ca nu mai lucreaza la ele... Cat despre HDD:
Descarca si instaleaza : Crystal Disk - verifica starea oricarui unitati de stocare: HDD, SSD, Stick usb etc

| Sandu3 explică (pentru lpavel):

Sincer nu stiu de unde imi vine incetineala asta a sistemului.Deci de cand dau drumu la calculator si pana la imaginea de pe desktop trec 30 de minute.Ai mai vazut asa ceva? Ceea ce ma enerveaza cel mai tare e ca nu stiu de unde vine treaba asta.

| lpavel a răspuns (pentru Sandu3):

N-are rost sa-ti faci nervi, reinstaleaza windows si e ca si uitat!