| booogdanz a întrebat:

Salut, deci acum 1 zi am fost infectat cu virusul politia romana asta de 400 de lei(varianta noua). Deci cand il desdchid fara net merge nu imi apara iar daca il deschid cu safe-mode imi apare. Am inchis net`ul am deschis pc`ul l-am lasat 5 minute am conectat netul si acum e ok. am luat programul de la bit defender si am scanat prima oara mi-a spus ca nu poate sa il stearga, i-am mai dat o data mi-a zis ca la sters si am mai dat si a treia scanare si zice ca nu mai am virus.
Sa rezolvat gata? + ca laptop`ul nu e al meu si ma simt vinovat ca l`am stricat

2 răspunsuri:
| xgamerz a răspuns:

NU T stresahappy
Ai un registru pus la startup.
Dai restart apasa pe tasta F8 de cateva ori ca sa intre in Safe Mode.
Dai pe START-ALL PROGRAMS-STARTUP si sterge registrul ala.
Apare sub numele ceva de genu: "runctf"
Ar fi bine daca ai sterge tot ce poti din folderul TEMP.
Dai pe START-RUN si scrie acolo %temp%, dai pe OK, si stergi tot ce se poate de acolo...
Si gata! Baftawinking

| Sebastian234 a răspuns:

1. Descarcam fisierul BDRemoval_Trojan_Ransom_IcePol.exe oferit de Bitdefender. 2. Copiem fisierul pe stick. 3. Pornim calculatorul infectat in modul Safe Mode with Command Prompt. De cele mai multe ori acest lucru il puteti face apasand tasta F8 inainte de a aparea logo-ul de incarcare al Windowsului. 4. Conectam stick-ul intr-un port USB si rulam executabilul de pe stick. Aici insa va trebui sa stiti ce litera este atribuita stick-ului. In cazul meu a fost litera I; 5. Scrieti in fereastra aparuta (Command Prompt) I:/ (sau litera atribuita) si veti avea acces la stick. 6. Tastati BDRemoval_Trojan_Ransom_IcePol.exe si utilitarul ar trebui sa porneasca. 7. Dupa ce utilitarul si-a facut treaba faceti un restart. 8. Daca ati urmat acesti pasi ar trebui ca PC-ul sa porneasca normal. - See more at: http://www.sistemepc.net/......omana.html