| GoguStrigoi a întrebat:

Am o problema cu laptopul.
Se pare ca am luat virusul "Politia-Romana"
Acest virus l-am mai avut si pe PC, dar am intrat in Safe-Mode si l-am sters.
Problema este ca pe mine NU ma lasa sa intru in Safe-Mode...
Apas pe Safe-Mode, dar nu ma lasa; imi apare Shuting-Down... si imi da restart!
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Daca vrei sa afli, de ce nu cauti pe Google?
Politia romana e denumirea publica a unui virus ransomeware, adica de recompensa. Iti apare un mesaj pe ecran in care spune ca Politia Romana ti-a blocat PC-ul pentru ca a gasit continut piratat. Pentru a putea folosi PC-ul, trebuie platita o "amenda" de 100 de euro intr-un cont bancar.

Sa ii raspund si lui Mihaivilla: intra pe bitdefender si te invata ei ce sa faci. Mai este o modalitate de a intra in safe mode, dar e cam greu, eu nu ma pricep asa bine. Daca nu reusesti, schimba windowsul si foloseste Bitdefender antivirus, sunt primii care au descoperit acest virus, si au o versiune gratuita pe viata.

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Http://www.bitdefender.com/VIRUS-1000659-en--Trojan-Ransom-IcePol.html
incearca sa intri in "Safe Mode with Command Prompt" si sa rulezi programul asta din Command Prompt.

| RadikalGamer a răspuns:

Incearca cu ComboFix. Nu merge garantat, dar poti incerca. Il iei gratis dupa o cautare pe Google, apoi il pui pe un stick de memorie cu alt calculator.

Sa intri in fiecare SafeMode.
Cel mai sigur e SafeMode with Command Prompt.

Intai intri in SafeMode cu Command Prompt. Trebuie sa vezi ce litera are stick-ul. Intai apesi F:
Daca intra, e bine. Daca nu, dai E:
Daca nici asa mai incerci litere urmate de : pana cand intra in stick-ul de memorie.
Apoi daca ai pus ComboFix-ul intr-un folder, dai cd si numele folderului, apoi dai start combofix.exe sau start comb si apoi apesi tab apoi enter.
Daca ai vreo nelamurire ma gasesti la ID Skype david.radikal
Bafta!

| SoundTHeWave a răspuns:

Intra pe www.protv.ro, din cate imi amintesc eu tipul de la i like IT chiar a aratat intr-un episod cum sa scapi de acest virus. Iti spune ca ai accesat site-uri ilegal/interzise si ca trebuie sa platesti o amenda nu?

| costinf a răspuns:

Eu cand am luat virusul, in primele cateva secunde am trantit zdravan capacul laptopului am scos bateria, am fugit la router si l-am scos din priza iar apoi am dat drumul normal.
nu stiu cum dar virusul disparuse

| Pashca a răspuns:

Tias propune sa schimbi windowsul, si sa Formatezi tot PC