| MarioAdrian a întrebat:

Deci de curand mi-a aparut in desktop(pe laptop) o iconita numita "Chromium" este albastra si este exact ca ce de la Chrome.Ce este? E virus?

4 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Chromium e browser. Foarte asemănător cu Chrome (din moment ce împart majoritatea codului). Poate fi și un malware sau ceva asemănător cu iconiță și nume de Chromium, dar puțin probabil. Vezi de unde vine și unde e instalat.

| AlexDarius3 a răspuns:

A aparut fara ca tu sa il instalezi? Daca da, e virus, totusi asigura-te ca nu cumva ai instalat tu ceva si nu ai debifat vreo casuta care te intreba daca sa instalezi si chromium sau nu ca si la flash ppapi care vine instalat cu antivirusul Mcafee din cauza ca nu ai debifat o casuta.

| PainTech a răspuns (pentru AlexDarius3):

E ca si cum ai spune : "Ai instalat Windows cumva si nu te-a pus sa bifezi daca doresti Solitare?! Atunci e virus!"

Bloatware/junkware poate, virus in niciun caz.
Lubuntu vine preinstalat cu Chronium, asta nu inseamna ca Chronium e virus.

Cronium e un browser web asemanator cu Chrome, dar este Open Source, ceea ce permite distrourilor de Linux sa preinstaleze Chronium fara probleme. E foarte posibil sa fi venit "la pachet" cu un program, dar asta nu inseamna ca este un program complet inutil care ingreuneaza sistemul.

| fyndtnydt7u a răspuns:

E browser. Face același lucru ca Firefox, Opera, Internet Explorer doar că e mai mișto