| GabiIsBack a întrebat:

Deci eu am pierdut cd-ul cu drivere, am incercat si cu everest si aida32 poate nu stiu eu cum sa le folosesc... Vreau sa aflu ce placa video am? Cine ma ajuta dau 948475757577 funde.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Intri în Everest/Computer/rezumat şi îţi apar listate toate, inclusiv denumirea plăcii de bază ( respectiv a plăcii video, dacă nu e integrată în placa de bază ).

Apoi intri în Video/video pentru Windows şi apare listat adaptorul video şi denumirea driverului, respectiv link pentru update.

Dacă ai placă video suplimentară, ea va fi listată în Video/video pci-agp.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

CUM AFLI CE PLACA VIDEO AI?
Uite 3 moduri:
1.
start->run-> scrie devmgmt.msc (enter)
apoi la Display Adapters click dreapta select Propierties.
2.
start->run-> scrie desk.cpl (enter)
Apoi la Settings vezi informatiile
Apoi la Advanced poti sa vezi detalii despre placa ta /
3.
start->run->dxdiag (astepti sa incarce)
si apoi la Display vezi informatii (aici poti sa faci optional si teste pentru directDraw si Direct3D )

| MrAlex a răspuns:

Pai, poti afla si fara sa deschizi carcasa: dai la start ->run scrii DXDIAG si iti apare ceva cu mai multe taburi. Dai pe Display si iti apare acolo numele.

daca nu ai inteles uitate la video asta
http://www.youtube.com/watch?v=y4HBt-2oJOE