| rosmin a întrebat:

Deci, majoritatea problemelor de software intalnite pe orice sistem de operare le-am rezolvat, dar de cateva zile "ma roade" o problema.

Am un laptop DELL Inspiron 1501. Recent am instalat windows 7 /32 bit pe el, majoritatea driverelor se instaleaza automat printre care si cel de la placa wireless. Problema e ca, nu imi gaseste nici o retea, adica in bara unde arata icoana de la wireless, imi arata un X cu rosu. Am reinstalat windows-ul respectiv driverul... dar tot asa imi arata. Normal, semnul acela spune ca este wireless-ul oprit, dar nu pot sa il aprind chiar daca apas "FN + F2" (tastele de la care se aprinde wireless-ul). Astept pareri! Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Varianta 1 modulul de wirelees e defect.
Varianta 2 placa de retea nu e instalata (se exclude cara conectarea prin cablu merge)
Varianta 3 e oprit din BIOS
Varianta 4 driverul nu pupă şi ai nevoie de soft ajutător wifi network manager. Ai cateva gratuite aici. http://www.techrepublic.com/......network/1/

| rosmin explică (pentru DoarImpreuna):

Ai vreo idee cum as putea sa il activez/dezactivez din bios?

| DoarImpreuna a răspuns:

Nu cumva ai instalat Dell QuickSet utility Wireless? Ăla multe bătăi de cap mi-a dat si mie.

Nu am un Dell acum să-ți zic exact pașii dar undeva în bios trebuie să poți activa sau dezactiva placa. Intră cu F2 la pornire și caută. Oricum uită-te și aici, asta te poate ajuta. Succes http://www.daniweb.com/......ont-enable

| rosmin explică (pentru DoarImpreuna):

Da maestre, am gasit unde se afla placa wireless in bios, dar e "enable", adica toate chestile alea sunt OK dar ideea e ca placa wireless e off si nu se aprinde cu tasta Fn+F2, nu am nici o idee cum as putea sa verific daca e placa wireless arsa sau ceva de genu, dar mie mi-a mers pana am schimbat windows-ul, asta ma omoara pe mine