| TOOL a întrebat:

Salut, deci mi-a venit comanda de la EMAG, un microfon acolo la 50-60 de lei, il bag frumos, si se aude ca **** adica se aude foarte incet, pe skype aproape ca nu ma aud deloc, ceva sfaturi? funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Instaleaza driverele originale ale fabricantului pentru placa de sunet (si nu numai).
2. Daca este electret, atunci poti intra in setarile microfonului, dai la maxim, iar cu driverele originale de sunet mai ai de multe ori si functie de preamplificare de microfon, care trebuie bifat (cu cele ale ale windows-ului nu prea).
3. De asemenea, in Skype intra la setari-sunet si activeaza controlul de volum automat.

Trebuie stiut ca, la Skype de multe ori te auzi slab la testarea de sunet, dar partenerii te aud bine. E putin inselator, dar asta e...

Toate reglate corect, Skype-ul trebuie sa functioneze bine, sa fii auzit si de la 1m distanta, chiar si cu un microfon ieftin, de 10-20 lei.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce fel de microfon e?
Dinamic sau electret (capacitiv)?

| TOOL explică (pentru Bula):

Electret cred.

| Bula a răspuns (pentru TOOL):

1. Instaleaza driverele originale ale fabricantului pentru placa de sunet (si nu numai).
2. Daca este electret, atunci poti intra in setarile microfonului, dai la maxim, iar cu driverele originale de sunet mai ai de multe ori si functie de preamplificare de microfon, care trebuie bifat (cu cele ale ale windows-ului nu prea).
3. De asemenea, in Skype intra la setari-sunet si activeaza controlul de volum automat.

Trebuie stiut ca, la Skype de multe ori te auzi slab la testarea de sunet, dar partenerii te aud bine. E putin inselator, dar asta e...

Toate reglate corect, Skype-ul trebuie sa functioneze bine, sa fii auzit si de la 1m distanta, chiar si cu un microfon ieftin, de 10-20 lei.

| K0sti a răspuns:

Microfonul ala are si el niste setari in Windos, or fi degeaba? Ai acolo o optiune de boost! In plus tine si de placa de sunet, cat de buna e!