| anonim_4396 a întrebat:

Deci mi-am overclockat monitorul de la 60 la 75 de hertzi, dar dupa ce setez hertzii se vede blurat. Jocurile se misca perfect in 75 de hz doar ca v-am spus, imaginea este putin blurata. Stie cineva ce as putea face?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este owerclock.
Monitoarele pot functiona pe diferite frecvente de cadre tocmai pentru a se putea alege frecventa la cere imoginea nu este perturbata.
De obicei, la noi, imaginea este foarte buna la 60 Hz (frecventa retelei fiind 50 Hz).

| Catrice a răspuns:

Asta e, ti-au pus cenzura.

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa pui un cablu video de calitate mai buna in locul celui existent.
Modificand frecventa de cadre a crescut foarte mult viteza fluxului de date.

| GPA a răspuns:

Nu ai overclockat nimic la monitor. Ai schimbat rata de refresh de la 60 la 75, iar la 75 este evident că ochiul uman va percepe imaginea mult mai "smooth", iar chestia asta se observă în momentul în care glisezi o fereastră (Explorer) în timp ce te uiți cu coada ochiului sau direct din jocuri.

Se vede "blurată", încearcă prima dată să actualizezi driverul plăcii video și să-mi spui cum se numește monitorul tău (ce model este), dacă poți și la placa video să faci același lucru.

Între timp, încearcă să păstrezi rata de refresh pe 70Hz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un simptom clar ca overclock-ul nu e in regula, nu e stabil. Scazi hertzii, n-ai ce sa ii faci. Nu iti recomand sa il lasi asa "ca merge si asa, nu e deranjant" ca nu e ok sa mentii pe termen lung niciun overclock instabil, overclock-ul provoaca uzura prematura la orice componenta, daramite cand e instabil, deja provoci uzura inutila si la nivele mult prea mari.

| Darky000 a răspuns:

Overclock. Sper ca te-am lamurit.