| laurr a întrebat:

Deci vreau sa-mi pun niste rami la pc( am 1 gb), am procesor 64 x 2 Dual Core 4200+, 2.21 GHz, placa video de 512 mb, intrebarea este cati rmai imi suporta? Eu as vrea sa cumpar o placa de 2 gb. dar cat imi suporta pcul?

Răspuns Câştigător
| Lumine a răspuns:

Buna!
Mai poti cumpara doar cate o placauta de cate 1 gb, altfel cheile nu se vor potrivi si ai sa ramai cu memoria Ram pierduta.
http://incepator.pinzaru.ro/hardware/ce-este-memoria-ram/

Succes!

4 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Trebuie sa specifici exact ce placa de baza ai. Ea te limiteaza in toate.

| Ady3835 a răspuns:

Depinde de fiecare placa de baza cati rami suporta. Daca ai dual core cred ca poti pune 8 gb asa stiu. eu am 2 gb si merge bine. poti pune inca una de 2 gb

| littlemonkey a răspuns:

Trebuie sa verifici informatiile tehnice ale placii de baza! Vezi ca placa de baza ai si cauta pe net modelul (producator + model number) si aflii din specificatii maximul de memorii suportat pe fiecare slot cat si frecventa acesteia!

| Breakurself a răspuns:

Ia-ti Pc Wizard 2010, la ''System summary'' vei gasi numele placii de baza. Da-i un search pe google acelui nume si vei vedea cata memorie poate duce placa.