| laurr a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, vreau sa-mi pun o placuta de 2 GB rami ddr2( am procesoru AMD Athlon(tm) 64 x 2 Dual Core Procesor 4200+2.21 Ghz), in calculator am rami zeppelin care sunt de culoare galbena, si sunt pusi in suportul galben, eu trebuie sa-mi iau rami zeppelin sau sa fie de culoare galbena?
Si cati Gb pot pune?(placa video este de 512)

Răspuns Câştigător
| vlad_4846 a răspuns:

Instaleaza everest home edition si vezi ce fel de ram suporta placa ta de baza...vezi cum se numeste placa de baza si cauti pe net modelul respectiv cu specificatii.

inteleg ca tu vrei sa -ti ui ddr2 dar daca nu-ti suporta placa de baza nu poti pune...trebuie sa schimbi placa de baza. si conteaza si placa video...banuiesc ca ai placa video dedicata.trebuie sa te uiti si la specificatiile ei sa vezi cu ce fel de rami e compatibila(in specificatii ar trebui sa gasesti ceva de genul GDDR2 sau GDDR3)

nu conteaza ce firma iti cumperi la rami conteaza sa fie si aceeasi frecventa cu pl de baza.

1 răspuns:
| Drax a răspuns:

Păi uite`te lângă ramii zeppelin, să vezi dacă nu ai cumva şi nişte suporturi verzi sau negre. Dacă nu ai(ceea ce cred că nu e posibil), da, trebuie să iei rami zeppelin. P.S : Placa video nu contează aşa mult, contează placa de bază.