| Anonimul1233 a întrebat:

Salut, detin o pereche de casti HyperX Cloud Alpha si microfonul se aude cu bazait. In testele de pe Youtube nu se aude asa. Am un PC de Gaming Raptor 5. de unde ar putea fi?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Conteaza si ce placa de sunet ai, daca il pui in placa de baza, conteaza codec-ul audio folosit, mediul in care este folosit. Incearca sa-ti actualizezi driverele, toate cele si dupa vezi ce si cum faci.

| GPA a răspuns:

Prima dată testează microfonul pe un alt dispozitiv, pe laptop sau intr-o altă unitate. Vezi dacă sună normal.

Cu acest program : https://www.iobit.com/en/driver-booster.php faci update la placa audio (la toate elementele audio cât și la Nvidia/AMD High definition).

Dai restart la PC și-n Windows deschizi Run (tasta Windows+R). Scrie (control) și mergi la hardware and sound.
Deschizi tab-ul "Sound" și mergi pe recording. Asigură-te că microfonul este activat și este singurul dispozitiv default!
Dai dublu click si te duci pe tab-ul advanced. Selectezi default format pe maxim! (Studio quality)
La enhancements bifezi căsuța DC Offset Cancellation și dezactivezi (Echo, dacă este).
La tab-ul levels, glisezi la boost spre 0 și la microphone pe maxim. Testează acum microfonul. Eventual mai reglezi de acolo nivelul microfonului și testezi.

| MadnesOfJuice a răspuns:

Control panel-> sound->recording-> click dreapta pe microfon si dai pe properties->levels, si de acolo ai microphone boost, incearca sa scazi din el