| Alxxxxx a întrebat:

Salut! Doar ce am primit un laptop Lenovo si am intrat in el, mergea putin greut, m-am conectat cu conturile dupa mi-a aparut ceva de la Lenovo cu am apasat pe ceva,, flash,, cred nu stiu sigur si a inceput sa se incarce ceva si ramasese putin asa si l-am restartat si se aprinde dar ecranul este negru...nu arata nimic

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

"Flash" înseamnă actualizare de BIOS/Update de Bios. Nu trebuia să-l restartezi în timp ce se executa update-ul de BIOS. Ai corupt harta de memorie a Bios-ului făcând acest lucru. Este și greșeala ta (pentru că nu ai știut despre acest lucru și, probabil, te-ai panicat), este și greșeala celor de la Microsoft pentru că includ update-uri de BIOS în serviciul "Windows Update". Sunt sigur că așa s-a întâmplat, s-a efectuat un Update în Windows, un Update complet, care conținea și pachetul de Update pentru Bios "Lenovo firmware". S-ar putea să găsești o soluție sau nu, vedem dacă nu s-a corupt în întregime și dacă-l putem restaura folosind metoda Crysis.

Înainte de a te apuca de treabă, vreau să știu exact modelul și seria laptopului, alături de serial number-ul (SN) acestuia.

| Alxxxxx explică (pentru GPA):

Lenovo AMD ryzen 3 3250 2, 6GHz 4ram 1tb hhd OS windows 10 pro NAO CARE model name 82c7 Lenovo V15-ADA...te rog daca poti sa ma ajuti...

| Alxxxxx explică (pentru Alxxxxx):

Instagram; nicolae_alin99 sau Fb ceva daca vrei Nicolae F. Alin

5 răspunsuri:
| Gligore2000 a răspuns:

Unde te greabeai, acum trebuie sa alergi cu el pe la service-uri.

| GPA a răspuns (pentru Gligore2000):

Nu trebuie, îl poate recupera prin Crysis.

| Gligore2000 a răspuns (pentru GPA):

Nu este chiar simplu, mai ales pentru cineva care a auzit de bios pentru prima data acum doua zile.
Trebuie sa pregateasca un stick usb, trebuie sa caute pe net versiunea exacta a biosului necesar,
Trebuie deconectata si bateria cmos.
Nu cred ca sfatul tau de expert il ajuta prea mult.