| anonim_4396 a întrebat:

Salut,doar pentru cunoscatori: Merita sa fac upgrade de la un Intel e2140 la core 2 duo e6600? restul componentelor
3gb ram 1gbr am sycorn si 2gb ram Kingmax palca video ati radeon x1550 256 mb 128 bit, placa baza Asus p5ld2-x 1066 fsb edition

e un pc asa de jucat cs 1.6 si sa mai fac lan cand vine un amic la mine ca eu am alt calculator pe langa asta mai performant si jucam cs in lan sau alte jocuri happy

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cu E2140 te cred si eu. Eu cu HD 4770 am observat o diferenta ENORMA de la X2 4000+ (cam in aceeasi clasa de performanta cu 2140, poate citeva procente mai rapid uneori) la i3 2120. Versiunea de bios o vezi in programe gen AIDA64.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca tii placa aia video, nu merita. Daca iei o placa video mai decenta, da.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am avut pe pcul asta hd 7770 vapor x oc edition si jocurile mergeau binisor dar unele erau pur si simplu limitate far cry maxim 22 fps iar pe net cu aceeasi placa 68 fps, deci daca fac upgrade vad schimbari sau va fi acelasi bottleneck? procesoarele pe cpuboss.com core 2 duo e6600 are 6.6 nota iar e2140 are 5.2 parca sau 4.7
nu ma pricep prea bine, vreau sa nu iau un second hand degeaba
apropo, cum aflu ce versiune bios am? am Asus p5ld2-x ne updatat de la cumparare din toamna lui 2007! :d

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu E2140 te cred si eu. Eu cu HD 4770 am observat o diferenta ENORMA de la X2 4000+ (cam in aceeasi clasa de performanta cu 2140, poate citeva procente mai rapid uneori) la i3 2120. Versiunea de bios o vezi in programe gen AIDA64.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia o placa video mai decenta un radeon hd 5450 sau nVIDIA gt 630

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea is placi video decente? laughing

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai depinde de buget. Pentru cs is decente, doar nu vrei sa ia gtx 760 pentru cs 1.6

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

El a mentionat CS-ul, dar daca isi pune Q6600 si joaca doar CS, atunci mai bine ramine cu 1550-ul. Cu 200-250 RON isi ia sh inca in garantie placi care sterg pe jos si cu mama lu' 5450 sau 630...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da asa e