| anonim_4396 a întrebat:

Funda doar cunoscatorii in domeniu it / hardware happy va rog

daca slotu de pe palca mea de baza e pci xpress x 16 2.0 o placa video cu pci express x 16 2.1 nu este compatibila?

si cum aflu ce slot am la placa de baza?

am ASUS P5LD2-X go green

[intrebare pusa pentru un amic care vrea sa faca upgrade la placa video-new one]

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

PCIe x16 se numeste interfata, acea 2.1 e doar o revizie. Practic, nu prezinta incompatibilitati cu versiunea anterioara, functioneaza foarte bine impreuna.
Ma rog, se poate rezuma printr-un singur cuvand, MARKETING.

| CM7YRE a răspuns:

Http://www.emag.ro/......5LD2-X1333 e placa pe socket 775, deci conteaza ca procesorul sa se potriveasca la socket, nu restul.
Nu conteaza placa video cum e, sa fie placa video. Avanc in vedere ca-i Asus recomand sa-i puna o placa video ATI.