| BoneShiver a întrebat:

Doresc sa fac port forwarding din router dar intampin urmatoarea problema: ip-ul meu public (86.x.x.x) difera de ip-ul pe care il are router-ul (100.x.x.x). Am inteles ca trebuie facuta o setare in contul digi in legatura cu asta?

9 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Port forward se face pe un device local, căruia i s-a alocat un ip local (192.168.0.1, 0.2, 0.3, in funcție de cum este setat router-ul să aloce adresele ip). În router găsești lista de dispozitive conectate. Fiecare are un ip alocat. Iei ip-ul local pentru care vrei să deschizi un anume port, adaugi o regulă la port forwarding (Lan), nu WAN! Setezi ip-ul + port-ul pe care vrei să-l folosești.
Este evident că ip-urile diferă, router-ul are un ip standard, iar ip-ul tău public este furnizat evident de către ISP (care poate fi dinamic sau static și diferă). Ip-ul local este una, cel public este altă treabă!
Pentru ce port dorești să faci forwarding? Teoretic, Digi blochează următoarele porturi pentru
menținerea securității datelor : 25, 53, 123, 135, 136, 137, 138, 139, 161, 445, 1900. Nu poți face port forward pe aceste porturi, trebuie dezactivată protecția pentru aceste porturi din contul tău Digi, setări, servicii, port.

| BoneShiver explică (pentru GPA):

Mi-ai raspuns exact acelasi lucru precum coelgul de mai sus, doar ca intr-un fel mai explicit.

Sunt contient de diferenta dintre LAN si WAN. Am specificat clar in intrebare clasele IP: 100 si 86. Ma intreb, oare de ce sa fiu destul de plictisit incat sa fac eu un rule custom DHCP care sa-mi aloce ip-uri din clasa 100 in casa? laughing

Presupunerea mea este ca cineva face DHCP pe scara blocului. Cei de la RDS inca nu au solutionat, asa ca inca caut raspusuri peste tot

| GPA a răspuns (pentru BoneShiver):

Mergi pe contul Digi și dezactivează protecția la porturi...

| BoneShiver explică (pentru GPA):

Nu are absolut nici o legatura portul, asta doar specifica sursa aplicatiei unde sa faca forwarding. Problema este rezolvarea ip-urilor

| BoneShiver explică (pentru GPA):

Uite ca sa iti dau un exemplu in clar: Am cerut unui vecin sa acceseze un port pe clasa IP 100 de mai sus, si raspunsul a fost 200. Daca acesta este accesat din alta retea (Vodafone, telekom s-a.) se primeste timeout. In cele n apeluri date, mi s-a raspuns ca ar fi o setare in contul digi, insa singurul lucru "util" de acolo este domeniul lor free (.go.ro) dar asta o sa bata catre ip-ul public, nu catre router-ul meu.

Intelegi buba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ip ul cu 192 e local.

| BoneShiver explică (pentru anonim_4396):

Am precizat, difereta claselor, 86 si 100. Este vorba de un server DHCP de la Digi probabil, insa nu-mi dau seama cum rezolv eu un domeniu extern

Adica... "192 e local", no sh*t sherlock happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoneShiver):

Tu nu poti sa ai mai mult de 1 ip public in acelasi timp. Intrii in router si la host pui adresa locala la routeru nou, sau exista optiune de forward

| BoneShiver explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma cei de la RDS m-au lamurit, dupa cateva mailuri. Aparent ei au facut un NAT in tot blocul, si de aceea se trimetea DHCP pe toata scara. Se poate rezolva prin activarea DDNS-ului din contul Digi online, care o sa faca un request permanent al aceluias IP in NAT, pentru a fi capabil de port forwarding.

Apropo: faza cu "1 ip public in acelasi timp" este atat de eronata, incat o sa te las pe tine sa te documentezi laughing