| userul7200 a întrebat:

Salut, e o intrebare pentru cei care se pricep la programare.
Eu la scoala invat limbajul de programare C++, si ni se dau tot felul de probleme gen aflati suma cifrelor etc...Toti spun ca daca vrei sa creezi o aplicatie sau whatever trebuie sa inveti un limbaj de programare, faza e ca nu inteleg cum te ajuta problemele astea sa creezi aplicatia respectiva? E foarte mare diferenta intre ce vad pe net si ce facem la scoala.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce inveti tu la scoala e baza programarii fara de care nu prea poti avansa.

Ia sa luam exemplu TPU. Cum crezi ca se afiseaza topul userilor (facem abstractie de faptul ca se foloseste o baza de date)? Simplu se face o sortare pe un vector.

| cristimihailov a răspuns:

Personal vorbind, parerea mea este ca problemele alea sunt de rahat si nu te dezvolta intr-un mod creativ.

Dar pe de alta parte, alea sunt. Pe ele trebuie sa stii sa le faci pentru a lua nota buna si a trece mai departe.

Asa ca sfatul meu este sa te obisnuiesti, pentru ca nu se vor schimba prea repede. Ca si alte lucruri inutile, treci pe langa, si mergi mai departe.

Oricum ar fi, poti sa te plangi si de altele, gen integrale, limite si alte prostii la care inveti cu anii si niciodata in viata nu le vei aplica.

Asta este scoala romaneasca. Multa teorie, practica...

Răspuns utilizator avertizat