| EmanuelEmy7 a întrebat:

Este bun, laptop-ul asta http://degiworld.blogspot.ro/2010/12/samsung-rv508-revie w-price-and.html pentru programare in C++, nivelul de incepatori?

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

C++ faci si cu un pc vechi de 20 ani la nivel de incepator...

| EmanuelEmy7 explică (pentru sltlp):

Sa-mi arati si mie o poza cu un program facut de tine, pe pc-ul ala! big grin

| danutzu96 a răspuns (pentru sltlp):

ADEVARAT! Eu am ivatat c++ in a IX-a pe un calculator cu pentium 3 550 mhz si 256 ram cu XP. Se poate face c++ si pe un 486 cu vechiul borland! Treaba e sa vrei.

| EmanuelEmy7 explică (pentru danutzu96):

laughing))

| sltlp a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Stii care e problema? Eu am impresia ca nu ai vazut niciodata cum functioneaza un program.
2. Nu am pc asa vechi sa demonstrez. Ideea e ca a scrie si a compila 3 tampenii nu necesita mare branza de procesor.
3. Pe principiul asta, avem nevoie de ceva puternic sa facem altceva, crezi ca mai ajungeau oamenii pe luna cu un pc care nu era nici cat un telefon de acum 10 ani de performant.
Next, c-ul a aparut http://www.cs.uah.edu/~rcoleman/Common/History/HistoryOfCPP.html asa, prin 1960. C++ e doar nitel inbuntatit(1980). Logic. Ce rol ar avea sa faci un limbaj de programare pe care sa nu stii sa il folosesti sau sa nu ai cum. Deci da, din moment ce c++ se putea programa pe pc-urile http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_VIC-20 sau inferioare, ca e clar ca se putea programa si pe cele inainte de, ca aveau destula forta, iti dai seama ca ce avem noi azi e lux. Apropo, acel pc VIC 20 avea un procesor de 1mhz, sau~0.001 ghz. +5kb ram. Adica ~0. 005MB sau ~0. 000005 GB. Deci da, se poate.

| EmanuelEmy7 explică (pentru sltlp):

Ok!

| EmanuelEmy7 explică (pentru K0sti):

Te ignor, nu te mai stradui sa-mi raspunzi!

| K0sti a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Eu ma straduiesc, totusi! Campionii trebuie respectati!

| EmanuelEmy7 explică (pentru K0sti):

Nu te mai deranja!winking