| Theguitarist2001 a întrebat:

Salut! Eu am un amplificator de 60w si doua boxe de 30w 8ohmi.Pot sa le leg pe cele doua in paralel pe acelasi canal? multumesc.

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Se pot lega fara probleme.Trebuie sa respecti plus la plus si minus la minus. Poti testa la final cu o baterie de 1, 5V ca ambele membrane sa fie impinse in acelasi mod in fata sau in spate.
Ideea este sa nu exagerezi cu volumul deoarece la putere maxima apar distorsiuni care pot sa distruga tweeterele.
Contrar mentalitatii de turma este indicat ca amplificatorul sa fie de putere mai mare si sa tii volumul in limite rezonabile.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

"Contrar mentalitatii de turma este indicat ca amplificatorul sa fie de putere mai mare..."
Puterea boxelor este puterea electrica maxima la care rezista timp de 1 minut, fara sa se defecteze!
Boxele trebuie sa aiba puterea (la care rezista) de cel putin 1.5 ori mai mare decat puterea electrica maxima a amplificatorului si de cel putin 2 ori mai mare pentru distorsiuni "acceptabile" urechilor (sub 10%).
Deci, chiar daca sunt legate 2 boxe de 30W pe amplificator, puterea statiei trebuie redusa (sub jumatate!).