| KingMidas a întrebat:

Eu as vrea sa imi pornesc pc prin wi-fi. Am urmarit pasi de aici: http://videotutorial.ro/......ial-video/ pe toti. Si am ajuns la BIOS. Am intrat in BIOS cu F2 (am pc Dell Optiplex ) Aici m-am dus la "Power Management" >- "Remote Wake up" adica pornire de la distanta. Dar aici nu stiu ce sa fac. Probabil ar trebui pe "On w/Boot to NIC" Cum trebuie sa fac?

BIOS: http://img823.imageshack.us/img823/6082/g6w3.jpg

Daca dau pe "On w/Boot to NIC" atunci pc se va aprinde si de la buton si de la aplicatia de pe android? Sau nu se va mai aprinde de la buton?

Se poate trica PC? sa nu mai pornesca sau ceva de genul?

Mersi, FUNDA+ VOT

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Chestia asta e posibila numai daca tii pc-ul conectat cu fir la retea, prin un router wireless musai. Nu e valabil daca nu ai router wifi, sau daca esti conectat prin wifi la router.

| KingMidas explică (pentru sltlp):

Pai la ruter e conectat prin cablu si in ruter cablu de la rds. Deci PC1 e aprins.

| KingMidas explică (pentru KingMidas):

Pai am ruter wireless ca doar nu ziceam daca nu aveam. Am vazut ca nu e destun sa dau la "On w/Boot..." cica mai trebuie sa dau Enable la nu stiu ce...

| sltlp a răspuns (pentru KingMidas):

Da, e o chestie, WOL, atat in bios cat si in windows, ala adaptorul retea.
A, si nu in ultimul rand, trebuie sa suporte si router-ul WOL.
Desi. eu nu m-as complica cu prostia asta. Faci securitatea la pc praf, vulnerabil la orice nimic.