| nuamnune a întrebat:

Salut, eu dețin acest calculator Calculator Fujitsu ESPRIMO P700 Tower Intel Core i3-2120 3.30GHz 4GB DDR3 250GB SATA. Mi-am făcut comanda de un procesor i5 3470 (același socket), o placa video nVIDIA gt 640 2gb(nu avea slot pentru a conecta sursa la placa video) si 4gb RAM. A ajuns comanda si mi-am "montat" noile componente. Acum când vreau sa deschid pc ul se aud 3 bip uri si un sunet de la ventilatoare, mă puteți ajuta?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Poti sa dai multe funde, trebuia sa iti faci temele inainte sa cumperi. Faptul ca Sandy Bridge si Ivy Bridge sunt ambele pe acelasi socket 1155 (acelasi pin-out) nu inseamna ca iti si merge obligatoriu. Trebuie sa stie si chipset-ul si BIOS-ul - pentru asta trebuia sa verifici placa de baza. Tinand cont ca ai brand (Fujitsu) ar trebui sa stii ca astia brand in general nu sunt incantati sa iti faci tu upgrade la CPU, vor sa-ti vanda ei o unitate noua. Asa ca as crede ca mai degraba placa de baza nu suporta procesorul. Uneori firmele brand (Dell, HP, Lenovo, Fujistu) fac cripple la BIOS SPECIAL ca sa nu-ti mearga alte componente, au placi de baza modificate, form-factor ciudat, raciri nestandard, carcase nestandard. Situatia la placile de baza off-the-shelf (Gigabyte, ASUS, AsRock, etc.) e cu totul alta, primesc update-uri de BIOS iar unele chiar mult timp dupa lansare. La sistemele brand vendor lock-in-ul e lege, in general.

| nuamnune explică:

Dau funda