| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, exista vreo difereta de performanta intre i5 6600k si 6600 exceptand overcloking-ul? Daca da ce diferenta?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

O placa video / procesor ce sint overclokate in perioada de garantie si cumva intr-un fel componenta se arde, cei de la garantie nu au cum sa constate ca acea componenta a fost overclokata asa ca as intelegi. Ca Intel nu mai vindea procesoare special deblocate ( K ) pentru OC.

5 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Da există.
Să o luăm cu începutul la procesoarele Intel Core i5 6600k frecvența maximă turbo este 3.9 Ghz și 3.5 de bază
La cele Intel Core i5 6600 frecvența maximă este tot 3.9 dar cea de bază 3.3 Ghz.
Proceoarele care au k în coadă de la Intel se pot overclocka din bios. Cel 6600 lucrează la 65 de W iar cel 6600k la 91 W
Doar 200 Mhz între cele două procesoare fără a rula în sistem turbo sau a fi overclockate.
Asta e singura diferență.

| Jipa95 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea, dar i5 6600k este decat unul singur. Nu exista si o versiune fara acel k in coada blocat.
Daca te referi la quad core-urile alea q6600 in comparatie cu i5 6600k-ul, fara sa exagerez dar skylake-ul este de peste 10x un cpu mai bun si prin prisma consumului de energie, a tehnologiilor implementate si nu in ultimul rand al performantei.

| Jipa95 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Dar nu vezi? 3. 3ghz stock la cel fara K si 3. 5ghz la cel cu K Dar nu stiu cine nu ar mai da aproape 100 lei sa ia varianta K. Adica ii poate marii performantele foarte usor prin OC

| bogdan12321132231 explică (pentru Jipa95):

Pai da, dar cu turbo boost tot 3.9, probabil ca o sa aleg 6600k, am gasit cu 1130 lei, oricum nu ii fac OC ca pierd garantia in caz ca se arde...

| Jipa95 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

O placa video / procesor ce sint overclokate in perioada de garantie si cumva intr-un fel componenta se arde, cei de la garantie nu au cum sa constate ca acea componenta a fost overclokata asa ca as intelegi. Ca Intel nu mai vindea procesoare special deblocate ( K ) pentru OC.