| PIKOKOKO a întrebat:

Ieri am achizitionat o placa video si anume ASUS Nvidia Geforce GT 730 de 2GB DDR3. Nu am mai avut niciodata o placa video dedicata si am nevoie de o informatie. Placa video are nevoie de un cooler?

Răspuns Câştigător
| AlexDFY a răspuns:

Depinde de placa de baza si de sursa, daca sursa are 4 protectii, atunci sursa rezista, daca placa de baza e de gaming si e cat de cat performanta, cam peste 3-4 milioane, atunci si ea o sa reziste, nu am incercat niciodata sa tin pc ul pornit mai mult de 2 zile, si nu recomand sa faci asta, piesele o sa se incalzeasca si facand asta de multe ori durata de viata o sa scada, dar sa il ti pornit in fiecare zi pornit 16 ore~ e ok, nu am inteles ce ai vrut sa zici la inceput de assassin's creed, dar da, placa e slaba si nu duce jocurile noi.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are nevoie de nimic, cum vine asa se foloseste. Daca are nevoie ii pun aia unul din fabrica, deci vine cu cooler cu tot daca este necesar.Aia se numeste placa video sau placa grafica nu stiu cei aia dedicata.Dar na unia spun cum vor.Adica daca placa de baza are o placa video integrata ei zic la asta detasabila dedicata ei stiu de ce.Normal ii zice placa video simplu, dedicata cui lu bunica sau cui? Dedicata o faci tu cand setezi in caz ca ai mai multe pe acelasi calc.Dar na fiecare cu cel doare, cu denumirile lor.La magazin sau pe ea ce scrie mai exact? Daca scrie dedicata o maninc eu laughing

| AlexDFY a răspuns:

Placa ta nu are nevoie de un cooler, placile foarte performante au nevoie de o carcasa cu un airflow bun si racire buna pe aer/apa, ca sa nu treaca de anumite temperaturi sau se poate folosi si un cooler, e mai mult o chestie de buget.

| PIKOKOKO explică (pentru AlexDFY):

Pai avand in vedere ca am trecut de la ac1 nu poate rula la APROAPE ac liberation poate rula voiam sa imi iau jocuri. Deci daca stau foarte mult cu calculatorul pornit placa video nu se va arde sau ceva de genu?

| PIKOKOKO explică (pentru AlexDFY):

Pai cam intre 7-15 ore pe zi il tin deschis deci nu cred ca e o problema in acest caz.

| AlexDFY a răspuns (pentru PIKOKOKO):

Cam asa il tin si eu, trebuie sa iei in calcul tensiuni sau caderi de curent, pentru asta e nevoie de sursa cu 4 protectii

| AlexDFY a răspuns (pentru PIKOKOKO):

Depinde de placa de baza si de sursa, daca sursa are 4 protectii, atunci sursa rezista, daca placa de baza e de gaming si e cat de cat performanta, cam peste 3-4 milioane, atunci si ea o sa reziste, nu am incercat niciodata sa tin pc ul pornit mai mult de 2 zile, si nu recomand sa faci asta, piesele o sa se incalzeasca si facand asta de multe ori durata de viata o sa scada, dar sa il ti pornit in fiecare zi pornit 16 ore~ e ok, nu am inteles ce ai vrut sa zici la inceput de assassin's creed, dar da, placa e slaba si nu duce jocurile noi.

| Claudiu1905 a răspuns:

Sa monitorizezi temperatura max 55 C poti folosi Game Assistant, mare grija pentru ca nVIDIA se ard repede. Si sa activezi limitatorul de frame al jocului, numit de obicei vsync, sau limitatorul de frame al placii video. Nu poti rula decat jocuri fara pretentii cu setarile la mediu sau chiar minim. gtx 750 ar fi o placa pentru jocuri dar nu sunt sigur thinking